banner47

Soğuk hava pazarı vurdu: Yüzde 50 zamlandı

Aydın’da soğuk giden havalar, pazar fiyatlarını uçurdu. İlde sevilen ot çeşitlerinden sarmaşık ve kedirgenin bağı 15 liradan aşağı düşmezken çağla ise kilosu 40 liradan tezgahta yerini aldı.

Soğuk hava pazarı vurdu: Yüzde 50 zamlandı
banner68
HABERİN GALERİSİ
Soğuk hava pazarı vurdu

Soğuk hava pazarı vurdu

(İSMAİL ÖRS)- Aydın’da sebze ve meyve fiyatları ikiye katlandı. Efeler’de kurulan Cumartesi pazarının en pahalı ürünleri sarmaşık ve kedirgen ile çağla oldu.

Havaların soğuk gitmesi nedeniyle verimin az olduğu sarmaşık ve kedirgen, 15 liradan aşağı düşmedi. Pazarcı esnafı Tahir Gülen, “Çıkan sarmaşık ve kedirgenlere soğuk vurduğu için bu yıl verim az. O yüzden fiyatlar düşmüyor. Vatandaşlar çok ilgi gösteriyor ama bu yıl bu fiyattan yiyecekler pahalı olduğu için çoğu vatandaş almadan geri dönüyor. Geçtiğimiz sezon bu zamanlarda fiyatları yüzde 50 daha ucuzdu” dedi.

20 LİRA OLMASI GEREKEN ÇAĞLA 40 LİRADAN TEZGAHTA

Esnaf Serhat Şenses de, “Havalar soğuk gidiyor. Üretim az. Bu nedenle fiyatlar düşmez. Çağlanın bu zamanlarda 20 liraya düşmesi gerekir ama havalar soğuk gidiyor yağmur da olumsuz etkiledi. Bu nedenle 40 liraya satılıyor. Bu gibi meyveler havalar sıcak olduğunda verimi artıyor. O da pazar fiyatını düşürüyor ama bu yıl tam tersi oldu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER