(Naci ERİŞ) 

Aydınlı taksiciler, uzun süredir taksi ücretlerine zam yapılmamasından şikayetçi.

Taksici esnafı, akaryakıt, sigorta ve kasko, araç bakım maliyetlerinin astronomik artış gösterdiğini ancak taksimetre açış ve kilometre başına ödenen ücretlerin yerinde saydığını söyledi.

Türkiye’nin en ucuz taksi tarifesinin Aydın’da uygulandığını savunan Zafer Taksi durağı esnafından Mustafa Güre, “Türkiye’nin en ucuz tarifesi maalesef Aydın’da. Evet, mesafe olarak yakın yerlere gidiyoruz, yakın yerlere gidip gelmek zorundayız. Ulaşımın kolay olduğu bir şehirde yaşıyoruz ama sonuç olarak sanayiye girdiğimiz zaman ciddi anlamda giderlerimiz fazla” dedi.

Sağlıklı bir aracın 40 bin ya da 50 bin kilometrede bir lastik değiştirmesi gerektiğini belirten Güre, “Bir lastiğin ömrü en fazla 50 bin kilometre. Can taşıyorsunuz. Yeri geliyor havalimanına veya hastaneye acilen insanları yetiştirmek durumunda kalıyorsunuz. Bunlar önemli şeyler. Benim aracımın mekanik kısmı ile alakalı doğabilecek olan her türlü sıkıntı, benden önce müşterilerime sorun yaratacaktır. Bunların olmaması için benim gelirimle giderimin orantılı olması gerekir. Sonuç olarak gelirim düşük ama giderim fazla” ifadelerini kullandı.

“AÇIŞ 90 LİRA, KİLOMETREDE 20-25 LİRA YAZMALI”

Taksi ücret tarifesine ilişkin bilgi veren güre, şu ifadeleri kullandı:

“En son zam yapılalı, bir seneye yaklaşıyor. Bir sene içerisinde birçok kaleme zam geldi. Mazot zamlandı, akaryakıtla beraber araç parçaları ve işçilik maliyeti de arttı. İnsanlar geçimlerini sağlamak zorundalar. Sanayiye gittiğinizde en basit yağ değişimi bile 2 bin 500- 3 bin liraya ulaşıyor. Bunlar minimize edilmiş rakamlar. Şu anda taksimetre açış ücreti 16 lira 50 kuruş. Kısa mesafe 60 lira. Kilometrede de 16,5 lira yazıyor. Açılış ücreti en az 90 lira olması gerekiyor. Bu iş kurtarabilmesi için giderler ile gelirin orantılanması için ve geçimimizin sağlanabilmesi için kısa mesafenin en az 90 lira, taksimetre açılış ücretinin 20-25 lira civarında olması gerekiyor. Kilometre hesabının da yine 20-25 lira olması gerekiyor.”

Whatsapp Image 2024 05 07 At 14.01.43

“TAKSİCİ İLE MÜŞTERİ SORUN YAŞIYOR”

Otogar Taksi Durağı Başkanı Cengiz Yoltay da maliyetler nedeniyle taksici esnafının zorda olduğunu belirtti. Maliyet artışına karşın taksi ücretlerinin yerinde saydığını söyleyen Yoltay, “Ters istikamette müşterimiz araç istediğinde bizi kurtarmıyor. Bizi kurtarmadığı için, müşterilere araç gönderemediğimizde taksici ile müşteri arasında ciddi anlamda sorunlar yaşanıyor. Bu soruna yetkililiklerin bir an önce müdahale etmesini bekliyoruz” dedi.

Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak! Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak!

“TÜRKİYE’NİN EN UCUZ TARİFESİ”

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısının gerçekleştirilerek taksi ücretlerine zam yapılmasını isteyen Yoltay, Türkiye’nin en ucuz tarifesinin Aydın’da uygulandığını söyledi.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 14.01.42

Yoltay, sözlerini şöyle sürdürdü:

UKOME toplantısı yapılmasını bekliyoruz ancak seçimin araya girmesi nedeniyle hala bekliyoruz. Hala bir sonuç alamdık. Oda başkanlarımıza müracaat ettik, durak başkanları olarak toplantı yaptık. Aşağı yukarı 3 aydan beri sonuç alamadık. Şu anda da kilometre bazında hesaplanırsa Türkiye’nin en ucuz taksi tarifesinin uygulandığını görüyoruz. En azından İzmir tarifesini almak istiyoruz. İzmir tarifesine göre şu anda kilometrede 22 lira yazıyor, bizim 16 lira. Şu anda Muğla’da 33,50 lira yazıyor, bizim 16,50 lira. İndi bindi Muğla’da 150 lira, bizim burada 60 lira. Halka soracak olursanız ‘taksi problemi yaşıyoruz’ diyorlar. Taksiciler çalışamıyor, işin içinden çıkamıyor. Bakımları yaptıramıyor, sigortalarını ödeyemiyor. Her şeye zam gelmesine rağmen, işgaliye ücretlerine zam gelmesine rağmen ve bizim ücretlerle ilgili hiçbir adım yok. Bütün taksici arkadaşlarım şu anda mağdur. Yetkililerin bir an önce bu işe el atmasını istiyorum