Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk kadınlarının omuzları üzerinde yükseldiğini belirten Çankır, mesajında şu ifadelere yer verdi;

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" sözleriyle andığı kadınlarımız, bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü buruk bir şekilde kutluyor.

6 Şubat tarihinde ardı ardına yaşadığımız deprem felaketlerinde hayatını kaybeden kadınlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, çocuklarını ve yakınlarını yitiren annelerimize başsağlığı diliyorum. Afetzede kadınlarımızın bugün içinde bırakıldakları durum tek adam rejiminin ülkemizi getirdiği acı tablonun özetidir. Deprem bölgesinde barınmak için, sıfırın altında derecelerde çocuklarını, ailelerini ısıtmak için imkan bulamayan, kaderlerine terk edilen kadınlarımızın sesleri kısılmaya çalışılsa da "Artık yeter!" sözlerini tüm Türkiye duyuyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda hayatlarını daim ettirmek için gerekli koşulları sağlanmayan kadınlarımızı yalnız bırakanlar bilmelidir ki Türk kadını her şeyin farkındadır. 14 Mayıs'ta tarih tekerrür edecek ve ülkemiz bir kez daha Türk kadınlarının omuzları üzerinde refaha kavuşacaktır. 

Hak ettikleri yaşam koşulları ve cinsiyet eşitçiliği için uzun yıllardır mücadele eden kadınlarımızın Mustafa Kemal Atatürk'ün öncüsü olduğu Çağdaş Türkiye ile elde ettikleri kazanımlar, AKP yönetimi tarafından bir bir ellerinden alınmış, ekonomik özgürlüklerini elde edemez duruma gelmişlerdir. Bu yüzdendir ki iktidarımızda eğitimden, istihdama her alanda kadınlarımızın eşitliğinin sağlanması ilk önceliğimiz olacaktır.

Bu duygu ve düşünceler ile çağdaş Türkiye mücadelesinde göğüs geren tüm kadınlarımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutluyorum."