Aydın’da  15 Temmuz konulu sergi açıldı Aydın’da 15 Temmuz konulu sergi açıldı

Dernek adına konuşan CKD Aydın Şubesi Temsilcisi Av. Bircan Mersinli Çalşın yaptığı açıklamada ÇEDES projesinin Milli Eğitimi dinselleştime amacıyla yapıldığını belirterek iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

(Haber: Yusuf Yıldız)  

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında 'manevi danışman' olarak görevlendirilen imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu hocaları, MEB okullarındaki öğrencilere 'değerler eğitimi' veriyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Aydın Şubesi projeye karşı kent meydanında stand çalışması gerçekleştirdi.

Dernek adına konuşan CKD Aydın Şubesi Temsilcisi Av. Bircan Mersinli Çalşın yaptığı açıklamada "Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında, 81 İlimizin tüm ilkokul,ortaokul ve liselerinde (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) kısa adıyla ÇEDES Projesi adı altında "Değerler Eğitimi" vermek üzere "Manevi Danışman" olarak imam,vaiz/vaize,din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu öğrencilerini görevlendimesi üzerine uygulamanın iptal edilmesi için tüm yurtta mücadele başlattık. Milli, devrimci kadın hareketinin önderi olan Derneğimiz, milli eğitimi dinselleştirme amacıyla hazırlandığı belli olan ÇEDES konsunda halkımızı bilgilendirmek ve projenin iptali için meydanlardadır" ifadelerini kullandı.

Değerler Eğitiminin Cumhuriyet kurulduğundan beri çeşitli adlar altında eğitim müfredatında yer aldığını ve çok gerekli ve önemli bir eğitim olduğunu belirten Çalşın "Bu eğitim yalnızca MEB tarafından ve Milli Eğitim Temel Kanunu çerçevesinde verilebilir. Bugün Türkiye'mizin ihtiyacı olan, çocuklarımızı emperyalist kültürden arındırmak, evrensel değerler ve kendi asli değerlerimizle donatmaktır. Bu da Cumhuriyetimizle beraber hayata geçen milli, halkçı, devrimci değerleri içerir. Bu değerlerimiz emperyalizmin kültürel saldırısıyla aşındırılmıştır. Görevimiz bunları çocuklarımıza geri kazandırmaktır. Milli Eğitim Temel Kanunu'ndaki ilkeler esasen bunlardır. Değerler Eğitimi asla din eğitimi değildir. Hepimizin görevi çocuklarımıza ve değerlerimize sahip çıkmaktır. O yüzden ÇEDES iptal edilmelidir" şeklinde konuştu.