Çineli çocuklar kukla oyunuyla  doyasıya eğlendi Çineli çocuklar kukla oyunuyla doyasıya eğlendi

Aydın’ın Çine ilçesinde doğan, ilk ve orta öğretimini memleketinde tamamlayan Melis Tekin Akçin, akademik hayatındaki başarısıyla hemşerilerini gururlandırdı.

2003 yılında Çine Mehmet Tuncer Anadolu Lisesi’nden mezun olan Melis Tekin Akçin, Ankara Hacettepe Üniversitesinde Matematik bölümünü tamamladı ve aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2015 yılında yüksek lisansını tamamlayan Akçin, 2020 yılında görev yaptığı üniversiteden ayrılarak Oxford Üniversitesi’nde data-veri analizi üzerine eğitim aldı. Başarılı bir şekilde kariyerini sürdüren Akçin,  son olarak İngiltere’nin ve dünyanın en büyük eğitim kurumlarından olan Cambrıdge Üniversitesi’nde Veri Analisti olarak göreve başladı.

Çine'nin sevilen Resim Öğretmeni ve Çine Mehmet Tuncer Anadolu Lisesinde uzun yıllar müdür yardımcılığı yapan Sevim Tekin ile ilçenin sevilen Diş Hekimlerinden Müfit Tekin'in kızı olan Melis Tekin Akçin, edebiyat alanında da eğitim aldı. Öykü yazarlığı konusunda eğitimini tamamlayan Akçin’in “Umutlu Öyküler” kitabında “Ben, Sen” adlı öyküsü, Barış İnce tarafından derlenen “Kent Öyküleri” kitabında “Bir yol hikayesi” adlı öyküsü, Büyüteç Öykü Atölyesi’nin düzenlediği ‘Perdelerin ardında” adlı kitapta “Yansıma” adlı öyküsü yayınlandı.

Edebiyat alanında ve akademik kariyerinde halen çalışmalarına devam eden genç kadın, memleketinin gurur kaynağı oldu.