CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Çineli üreticilerin barajlardan su verilmemesi nedeniyle yaşadığı sorunu gündeme taşıdı.

2 hafta su alamadıklarını bildiren çiftçilerin sesi olan Karakoz, “Gerekli tarımsal sulamanın yapılması için derhâl Aydın'daki Devlet Su İşleri Bölge Müdürünüze talimat verin ve su problemini bir an önce çözün” dedi. 

KANDEMİR KARAKOZ’A YANIT VERDİ

AK Parti Çine İlçe Başkanı Burhan Kandemir, CHP’li Karakoz’a yanıt verdi.

Çarşamba gününden bu yana çiftçilere su verildiğini ifade eden Kandemir, “CHP’li Sayın Evrim Karakoz, Çine’de üreticilerin su sorunu için yanıt aramış. Halbuki DSİ yetkililerine arayıp, sorsa Çine’de çiftçilere hangi barajdan ve ne zamandan buyana su verildiğini öğrenebilirdi. Ancak, Karakoz sudan sebeple gündemde kalmaya çalışmış. Ben kendisini aydınlatmış olayım, Çarşamba gününden buyana çiftçilerimizin kullanması için Gökbel Barajı’ndan su verilmektedir. Milletvekili Karakoz’un, Çine Ovası’nda bulunan ASKİ’ye ait arıtma tesisinin çalıştırılıp çalıştırılmadığını sormasını isteyeceğim. İlçedeki üreticilerimiz arıtma tesisinin yaydığı pis kokudan dolayı arazilerine girememekte. Hatta belki ürünleri de bu nedenle zarar görüyor. Karakoz bunu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve ASKİ yetkililerine bu arıtmanın neden çalışmadığını da sorması ve çalışmasını sağlaması üreticimize en büyük fayda olacaktır” dedi.

CHP’Lİ ŞAHİİN: SİZ KİMİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPIYORSUNUZ?

AK Parti İlçe Başkanı Burhan Kandemir’in çiftçilerin mağduriyetini gidermek yerine milletvekiline yanıt verme derdine düştüğünü söyleyen CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin, “Çiftçinin sorununu neden konuşuyorsun diye eleştiri yapıyor. Neyi, kimi savundukları belli değil” dedi.

Şahin, Kandemir’e yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Çiftçinin sulama parasına fahiş zamlar yapılmış, sesleri çıkmıyor. Çiftçinin suyu kesilmiş, 15 gün susuz bırakılmış ilgilenen yok. Çiftçinin hakkını savunacağı yerde nelerle uğraşıyorlar. Daha geçen gün buğday alım fiyatları açıklandı. Buğdayın tonuna 9.250 lira gibi komik bir rakam açıkladılar. Maliyetini dahi karşılamıyor. Bir tane AKP’li çıkıp da açıklama yaptı mı?

Başkan Kıvrak’tan Babalar Günü mesajı Başkan Kıvrak’tan Babalar Günü mesajı

Çineli üreticilerimiz özellikle bu yıl büyük bir sulama sorunuyla karşı karşıya kaldılar. Sulama paralarına geçen yıla oranla yüzde 650-700’leri bulan oranlarda zam yapılmıştır. 40 lira olan sulama parası tam 290 liraya çıktı. Üstelik atadan dededen kalma kaynaklardan hiçbir ek hizmet verilmeden üreticiden bu paralar alınıyor. Yetmedi sulamadaki % 50 devlet desteğini kaldırdılar.

KURUYAN ÜRÜNÜN HESABINI KİM VERECEK

Su kaynaklarımız zaten yetersiz. Çiftçi tarımsal sulamada kullanmak için yeni kaynaklar yaratılmasını beklerken, DSİ mevcut kaynakları kapatıyor, üreticiyi susuz bırakıyor.

Sıcaklıklar 40 dereceyi aştı. Çine’de özellikle Mısır, domates, karpuz, biber, fıstık gibi ürünler yetiştiren çiftçilerimiz en çok suya ihtiyaç duydukları dönemde susuz kaldılar. Özellikle sulama yapamayan Camızağılı, Çaltı, Karakollar, Kargı, Umurköy ve Yolboyu mahallelerimizde muhtarlarımız gerekli yerlere müracaat ettiler. Sulama sorununun acilen çözülmesi gerektiğini ve yaşadıkları mağduriyetlerini ifade ettiler. Ne oldu? DSİ yaklaşık 2 hafta su veremedi. Çiftçimiz 2 haftaya yakın bir süre tarlasını, bahçesini sulayamadı. Şimdi soruyoruz, çiftçinin kuruyan ürününün hesabını kim verecek?

Evrim Karakoz vekilimiz konuyu Perşembe günü TBMM gündemine taşıdı. Genel Kurul'da yaptığı konuşmanın akşamında mahallelere su gelmeye başladı. İki hafta muhatap bulamayan üreticiyi sözüm ona sevindirdiler. Perşembe günü Gökbel Barajından saniyede 2 metreküp, bugün günlerden Pazar, saniyede 8 metreküp su verilmeye başlandı.

İLÇE BAŞKANI MEYVE VEREN AĞACI TAŞLAYARAK GÜNDEM OLMAYA ÇALIŞIYOR

AKP ilçe başkanı çiftçinin mağduriyetini konuşacağı yerde milletvekilimize cevap verme derdine düşmüş. Çine’nin sorununu, çiftçinin sorununu neden konuşuyorsun diye eleştiri yapıyor. Neyi kimi savundukları belli değil.  Evrim Karakoz vekilimiz her koşulda çiftçinin, üreticinin hakkını savunan, Aydın’ın sorunlarını TBMM gündemine taşıyan ve çözüm arayan halkın vekilidir. Çine’mizin sorunlarını gündeme getirdiği için kendisine teşekkür ediyoruz. Özellikle AKP'nin bölge milletvekillerinin de kendisini örnek almasını diliyoruz.

RÜYALARINIZ BİLE YALAN

AKP ilçe başkanı Çine'de yaşadığını unutmuş herhalde gördüğü rüyaları gerçekmiş gibi anlatmış. Çiftçinin susuzluktan dolayı ekinini sulayamaz olduğunu, verim alamaz olduğunu bilmezden gelip hangi dünyada yaşıyorsa ‘’Ben DSİ yetkilileri ile görüştüm herhangi bir su sorunu yok’’ demiş.  Aslında doğru söylemiş "tarlaları sulayacak su olmadığı için sorun da yok" demek istemiş. Çiftçiye Ancak ve ancak iki defa su verebileceğini belirten valilik dahil DSİ yetkilileri, bununla ilgili toplantı yapan ilimizde sulama suyundan dolayı nasıl su sorunu olmadığını söyleyebilir ilçe başkanı şaşar oldum. Siz devekuşu gibi kafanızı toprağa gömüp dünyadan bir habersiniz. Yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaya çalışıyorsunuz. Bütün çiftçiler susuzluktan kırılmış vaziyette ve hiçbir önlem ve tedbir almadınız. Çiftçiye yaptığınız en büyük iş, fahiş mazot gübre ve zirai ilaç fiyatları altında ezmektir.

Verdiğiniz yardımlar devede kulak kaldı. Siz tabii başınızı kuma gömdüğünüzden bunlardan hiçbir şekilde haberiniz yok. Halkın içine girmediğiniz ve çiftçi ile görüşmediğiniz için bunları bilemezsiniz. siz hayal aleminizi pembe düşlerinizde yaşar hale geldiniz. Yerel seçimde yediğiniz tokatın daha büyüğünü genel seçimlerde yiyeceksiniz.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ 24 SAAT ÇALIŞIYOR

Bir de bu yalanları söylediğin yetmezmiş gibi büyükşehir belediyesine ve ASKİ’ye bağlı arıtmaların çalışmadığını söylemişsin. Eee daha ne diyeyim bilemedim! Sayın ilçe başkanı oturduğun koltuktan bir kalk ta etrafına bir bak! Buradaki arıtmalar sürekli atık su izleme sistemi ile 24 saat izleniyor, devamlı numuneler alınıyor. Ve devamlı da kontrol altında tutuluyor. Bundan da mı bir habersin! Bak o zaman bir tüyo vereyim sana. Ankara’dan bir vekilinin danışmanını ararsan, Çevre ve İklim Bakanlığı tarafından Çine biyolojik atık su arıtma tesisimizin 24 saat boyunca sürekli atık su izleme sistemi SAİS ile düzenli olarak izlendiğimizi sana söyleyecektir. Hiç olmazsa, İş yapmadığınız gibi iş yapana da çamur atmak, iftira atmak sanatına sarılmamış olursun.”

Editör: Naci ERİŞ