Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), Çine Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 2007 yılından bu yana her sene düzenlenen Okullar Arası Atık Pil Toplama Kampanyası'nda 2021-2022 döneminin kazananlarına ödülleri verilirken 2022-2023 dönemi Ekim ayı itibariyle tekrar başladı.

Atık pilleri kaynağında ayrı toplayarak, çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek, okullarda çevre bilincini aşılamanın amaçlandığı kampanyada dereceye giren okullar ödüllerini aldı. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Çine’de en çok atık pil toplayan okul 255 kilo ile Feride Raşit Kalkan Ortaokulu oldu. 

Çine Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Karabulut, Peyzaj Mimarı ve Atık Pil Kampanyası Koordinatörü Sırcemal Dinçer, Feride Raşit Kalkan Ortaokulu Müdürü Feridun Özdemir ile Teknoloji Tasarım Öğretmeni Yıldız Akar katıldı. 

Kampanyaya gösterdikleri ilgi, destek ve çevreci çalışmalardan dolayı okul yönetimi ve öğrencilere teşekkür eden Çine Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Karabulut,

“Bilindiği üzere piller tehlikeli atık madde kapsamında olup, içerdiği kurşun, civa, kadmiyum gibi zehirli kimyasallar içermektedir. Bu piller çöplere ve doğaya atıldığında havaya, suya, toprağa karışmakta ve bitkileri, hayvanları ve insanları da etkilemektedir. İklim değişikliğinin dünyada etkilerini gösterdiği bir zamanda kaynaklarımızı doğru ve efektif kullanmak, atık ambalajları geri dönüşüme kazandırarak enerji ve kaynak ihtiyacından tasarruf etmek, atık piller ile de sınırlı kaynaklarımızı korumak ve kurtarmak için harekete geçmeliyiz. Şimdi çevre, her zamankinden daha önemli. Çünkü başka dünya yok! Çocuklarımızın da gelecekleri için daha temiz daha yeşil, kaynaklarını daha etkin kullanan bir dünya inşa etmelerini istiyoruz. Bu vesileyle Belediye Başkanımız Enver Salih Dinçer’in de katkılarıyla çevreci tüm etkinliklerde kendilerine destek olacağımızı, çevreci okullara her sene daha farklı hediyeler sunacağımızı belirtmek isterim. Kampanyaya katılan tüm okullarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tören sonunda dereceye giren okul öğrencilerine Robotik STEM seti ile futbol, basketbol ve voleybol toplarından oluşan top seti hediyelerini Başkan Yardımcısı Karabulut, takdim etti.

çine-21