Aydın'da bunaltan sıcakların ardından yağan yağmur serinletti Aydın'da bunaltan sıcakların ardından yağan yağmur serinletti

(Haber: Naci ERİŞ)

AKFEN Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. tarafından Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde yapılması planlanan Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için Çevresel Etki Değerlendirme süreci başladı.

‘Aydın RES ve Elektrik Depolama Tesisi’ projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde açıklama paylaşıldı.

Buna göre, RES projesi Aydın’ın Bozdoğan ilçesindeki Yenice, Madran ve Altıntaş Mahallelerini kapsayacak.

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

“AKFEN Elektrik Enerjisi Toptan satış A.Ş. tarafından yapılması planlanan Aydın Rüzgar Enerji Santrali (30 MWm/30 MWe) ve Elektrik Depolama Tesisi (30 MWe/60 MWh) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve başvurunun ÇED Genel Formatına uygun hazırlandığı anlaşılmış olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar, süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler AYDIN Valiliğine (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) veya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına gönderilebilir."

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK

Yapılan açıklamada, ÇED süreci ile ilgili dosyanın halkın görüşüne açıldığı belirtildi. Konuyla ilgili ilerleyen günlerde bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyurulan açıklamada, “ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Aydın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir” denildi.