2022-2023 Adli Yılı açılışı nedeniyle Aydın Adliyesi önünde çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Törene, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Aydın Adalet Komisyonu Başkanı Önder Kürşat Mutlu, Aydın İdare Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün, Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin, Aydın Adliyesi'nde görevli hakim ve savcılar ile görevliler katıldı.

Törende, Atatürk anıtına çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Burada bir konuşma yapan Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, ihalesi iptal edilen ve inşaatı duran yeni Aydın Adliyesi binasının ihale sürecinin yeniden başlatılması için temaslarının sürdüğünü belirtti. Eker, "Ülkenin dirlik, barış ve düzen içerisinde güçlü ve sağlıklı olması devletin temelini oluşturan yargı erkinin, kişi hak ve özgürlüklerini her türlü haksızlığa karşı korumak suretiyle, adaletin göstereceği başarıya bağlıdır.

Bu nedenle yeni adli yılda adaleti tesis etme noktasında süratli ve adil kararlar ihdas etmek en büyük hedefimiz olacaktır. Zira geç gelen adaletin adalet olmadığının bilincindeyiz" diye konuştu.

Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin konuşmasında, Aydın'ın birinci derecede deprem bölgesi olduğunu ve kullanmakta oldukları adliye binasının depreme dayanıklı olmadığını söyledi. Yetişkin, "Hem çalışma koşulları son derece kötü hem de depreme dayanıklı olmayan bina bizleri oldukça tedirgin etmektedir. Avukatların, hakimlerin, savcıların kısaca tüm adliye çalışanlarının güzel, ferah insanca ortamlarda çalışmalarının daha verimli olacağını biliyoruz. Bu nedenle bir an önce verimli çalışma ortamına kavuşmayı bekliyoruz. Binanın yapım süreci artık siyasi çekişmelerden, politik önceliklerden çok önce aciliyet ve büyük bir ihtiyaç durumunu almıştır" dedi.

Tören konuşmaların ardından sona erdi.

aa-2