(Haber: Buse Göçmen)

Aydın’da depreme dayanıksız çıkan 160 okuldan bir kısmı yıkılıp yeniden inşa edilirken geriye kalan çürük okulların yıkım süreci devam ediyor.

Bu kapsamda Aydın’ın Efeler ve İncirliova ilçelerindeki 8 okulda eğitim gören öğrencilerin farklı okullara taşınması kararı alındı. Sömestr tatilinin ardından eğitimleri sürecek.

Aydın Kulis’e açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Seyfullah Okumuş,"Ovaeymir İlkokulu boşaltıldı. Efeler İmam Hatip Ortaokulu binasına taşınıyor. Efeler Ortaokulu bloğunda derslik yok. Ancak burada bulunan atölyeler başka bir yere taşınacak. Efeler Ortaokulu öğrencileri eğitim öğretimine devam edecek."

Işıklı İlkokulu ve Ortaokulu'nun her iki binasının da yıkılacağını ifade eden okumuş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Işıklı İlkokulu ve Ortaokulu'nun her iki binası da yıkılacak. Bu iki okuldaki öğrenciler Kuyulu Örsdemir Balkan Ortaokulunda ikili öğretim yapacaklar.

Erbeyli İlkokulu Sınırteke İlkokuluna, Erbeyli Ortaokulunu Spor Lisesine taşıyoruz.

İncirliova Nazmi Topçuoğlu İlkokulu kendisine en yakın olan Doktor Reşit Galip Ortaokuluna taşınacak ve ikili öğretim yapacaklar.

Çeştepe İlkokulu, Çeştepe Ortaokuluna taşınacak."

"TAŞIMA KAPSAMINA ALINAN OKULLARIN ÖĞRENCİLERİ ÜCRETSİZ OLARAK TAŞINACAK"

 

Yıkım kararı alınan okullara resmi yazı ile bildirimde bulunarak okulun en kısa zamanda boşaltılmasını istediklerini söyleyen Okumuş, Erbeyli İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin ücretsiz taşıma kapsamına alındığını belirtti.

Okumuş, "İlçeler tarafından yapılan planlamaların doğrultusunda kendilerine en yakın, öğrencilerimizin gidip gelebileceği bir okula taşınarak eğitim-öğretim faaliyetlerini ikinci dönemden itibaren sürdürecekler.

Erbeyli İlkokulu ve Ortaokulunun taşınacağı okula biraz mesafe olduğu için bakanlığımız tarafından taşıma kapsamına alınıyorlar. Bu öğrencilerin tamamı ücretsiz olarak taşınacaklar." dedi.