Toplantıda, Aydın'da bulunan göçmenler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Buna göre Aydın, Suriyeli yoğunluğu bakımından 81 il arasında 32'nci sırada yer alıyor.

Aydın Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantıya İl Göç İdaresi Müdürü Soner Koç, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferdi Uzun ve kentte çeşitli yayın kuruluşlarında görevli gazeteciler katıldı.

Toplantıda paylaşılan verilere göre, Aydın'da 8 bin 505 Suriyeli bulunuyor ve Suriyeli yoğunluğu bakımından Aydın, 81 il arasında 32'nci sırada yer alıyor.

Öte yandan seçimlerde Aydın'da oy kullanma yeterliliğine sahip Suriyeli sayısının 93 olduğu öğrenildi.

İl Göç İdaresi'nin diğer verilerine göre,  Aydın'da geçici koruma kapsamında 8 bin 505, düzenli göç kapsamında 9 bin 341, uluslararası koruma kapsamında 197, düzensiz göçmen kapsamında 6 bin 730  göçmen olduğu bilgisi paylaşıldı.

EN ÇOK YABANCI KUŞADASI'NDA

Toplantıda ikameti devam eden yabancıların ilçelere göre dağılımı da paylaşıldı. Buna göre, Kuşadası'nda 4 bin 342, Didim'de 2 bin 720, Efeler'de  828, Nazilli'de  364, Söke'de 186, İncirliova'da  117, Köşk'te  79, Germencik'te  50, Çine'de  42, Bozdoğan'da  36, Yenipazar'da  28, Koçarlı'da 21, Sultanhisar'da  21, Buharkent'te 16, Kuyucak'ta  13, Karacasu'da  8, Karpuzlu'da  7 yabancı bulunuyor.

"DOĞUM TEŞVİKİ YOK, ELEKTRİK - SU FATURALARI ÖDENMİYOR"

İl Göç İdaresi Müdürü Soner Koç, Suriyelilere yönelik doğru bilinen yanlışlara da açıklık getirdi.

Hiçbir Suriyeli'nin elektrik ve su faturalarının ödenmediğini ifade eden Koç, "Su, elektrik ve doğalgaz herkes için ücretlidir. Bunun yanında 'doğuma teşvik ediliyor' iddiası var. Doğru değil. Geçici Koruma Yönetmeliği'nin 27'nci maddesi 'F' bendinde, "Üreme sağlığı ile ilgili olarak yetkili personel tarafından bilgilendirme yapılır ve destek faaliyetleri yürütülür" metni yer almaktadır. Bu vatandaşın hamile olduğu anlaşıldıktan sonra çocuğun engelli ve sağlıksız doğmamasına için yardımcı olunur" diye konuştu.

suriye