Yapılan toplantıda Aydın’da çıkabilecek yangınlar için tedbirler konuşuldu.

 Aydın’da yaz aylarında yangına çok hassas ormanlık sahalarda nispi nemin düşük, hava sıcaklığının ve rüzgarın fazla olduğu günlerde sorumluluk bölgelerine göre emniyet ve jandarma ekipleri ile birlikte belirlenen güzergahlarda araçlarla devriye gezilecek.

Arazöz ve su tankerlerinin yoldan geçmesine mani olacak şekilde araç parkına izin verilmeyecek, caydırıcı devriye hizmetleri Temmuz ve Ağustos aylarında daha yoğun olarak yapılacak.

ANIZ YAKMAK YASAK

Orman alanına 4 kilometre  ve daha yakın mesafelerde, orman içi ve orman kenarındaki tarlalarda anız, bağ, bahçe ve zeytinliklerde ot, çalı yakmak yasak.

Kritik yerlerde, ormana bitişik hububat tarlalarında yanıcı maddelerden arındırılmış 10 metrelik koruyucu bantlar oluşturulacak. İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince, teknik olarak toprak işlemesi mümkün olan zeytinliklerin altlarının sürülmesi ve hasat sonrası anız yakılmaması konusunda mahalle halkını bilgilendirmek amacıyla eğitim çalışmaları yapılacak.

AMFİBİK YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI KULLANILACAK

Çine-Topçam Baraj Göleti, Kemerbarajı Göleti ve Çine-Adnan Menderes Baraj göletinden amfibik uçakların inerek güvenli şekilde su alabilmeleri için, baraj göletlerindeki balık havuzları uyarıcı kırmızı-beyaz renklere boyanacak. Hava araçlarının denizlerden su alarak yangına katılması söz konusu olduğunda, Kıyı Emniyeti İşletme Müdürlüğü mahalli birimleri ve Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı ile irtibata geçilerek, güvenlik tedbiri almaları sağlanacak. Hareket halindeki araçlardan yanan sigara izmariti atılmaması için eğitimler verilecek. Araçlardan sönmemiş sigara atılmaması konusunda eğitim faaliyetlerine devam edilecek, bu şekilde hareket edenlerin 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar edilmesi yönünde vatandaşların katılımı sağlanacak. Şoförler ve Otomobilciler odası bu konuda bilgilendirilerek oda üyelerine orman yangınları ile ilgili eğitim verilmesi sağlanacak.

HAREKET HALİNDEKİ ARAÇLARDAN YANAN SİGARA İZMARİTİ ATILMAMASI İÇİN EĞİTİMLER VERİLECEK

Orman yangınlarının bir kısmı sönmemiş sigara izmaritlerinden çıkmaktadır. Araçlardan sönmemiş sigara atılmaması konusunda eğitim faaliyetlerine devam edilecek, bu şekilde hareket edenlerin 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmesi yönünde vatandaşların katılımı sağlanacaktır. Şoförler ve Otomobilciler odası bu konuda bilgilendirilerek oda üyelerine orman yangınları ile ilgili eğitim verilmesi sağlanacak.

"KURUMUŞ OT, ÇALI VE BENZERİ YANICI MADDELER TEMİZLENECEK"

 Yangın mevsimi öncesi yangına hassas sahalardan geçen devlet demiryollarını, devlet karayolları ve bölünmüş yolların refüj alanında, ilgili kurumların istimlak alanı içinde bulunan kurumuş ot, çalı ve benzeri yanıcı maddelerin 3'er metrelik alanlarda ilgili kurumlarca temizlenmesi sağlanacak. Aydın dahilinde yol inşaatı faaliyeti devam eden bölümlerde çalışan özel firmaların orman yangınlarına karşı dikkatli davranmaları konusunda gerekli uyarıcı bilgilerin verilmesi Karayolları Şube Şefliğince sağlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, yangına çok hassas sahalardan geçen mahalle yolları kenarındaki kurumuş ot, çalı ve benzeri yanıcı maddelerin 5'er metrelik alanlarda temizlenmesi sağlanacak.