Aydın Valilik’ten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanışdı; 

"Belirtilen sahalar, çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında Mahalli Mülki Amirden izin almadan etkinlik, piknik yapmak ve konaklamak yasaktır.

Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında dumansız piknik yapılması yönünde uyarılarda bulunulacak, tescilli piknik alanlarında faaliyet gösteren işletmeler, vatandaşlara yangınlar konusunda gerekli uyarılarda bulunacak çöp bırakılmaması konusunda denetim ve kontrol yapacaklardır. Orman içi ve kenarında her türlü yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, tutuşturucu atık malzemeler, inşaat atıkları ve hafriyatı, cam türü atıklar vb. bırakılması yasaktır.

Orman Kanunu’nun 31 ve 32’ nci maddesi kapsamında olan Mahalleler başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Orman alanı civarındaki her türlü tesisler ile sanayi kuruluşları; yerleşim yerleri ve ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar ve orman ile tesis arasında koruma bandı oluşturulacaktır. Bu konudaki denetim ve kontrol işlemleri Aydın Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, yetkili ve sorumlu kurumlar tarafından yerine getirilecektir.

Enerji Nakil Hatlarının ve trafo merkezlerinin yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.- TEİAŞ- TEDAŞ) hatların, özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli hatların, hat altının ve çevresinin bakımlarını gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda haftaki enerjiyi keseceklerdir.

Belediyeler orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama ve depolama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak, yangına karşı gerekli tedbirleri alacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Orman İdaresi, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik ve Belediye Zabıta birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler (devriye kontrol vb.) ile yangınlara karşı müdahalede yararlanılabilecektir.

Orman içi ve kenarında bulunan turizm tesisleri, çadırlı kamp alanlar, piknik alanları, düğün ve eğlence organizasyonlarında havai fişek, dilek balonu, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin kullanılması her talep için verilen özel izinler dışında yasaktır.

Mahalli Mülki Makamlarca izin verilen sahalar ile izinli kamping alanları dışında Aydın genelinde 03.06.2023- 31.10.2023 tarihleri arasında çadır kurulması ve kamp yapılması yasaktır.

Ormanlık sahalarda sürek avı yapılması yasaktır.

Orman sahilindeki limanlarda (marinalarda) izinli bağlamalar dışında uzun süreli ve izinsiz bağlamalarla ilgili kontrol ve gerekli işlemler Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Liman Başkanlıkları tarafından yapılacaktır. Günü birlik turlarda tur esnasında kıyı şeridinden orman içine girişler yasaktır. Bu konuda tur şirketleri kendi tedbirlerini alacaktır.

Karayolları güzergâhında seyir ve park halindeki araçlardan yangına sebebiyet verebilecek malzemelerin (sigara, şişe, cam, çöp vb.) atılması ve bırakılması yasaktır.

Tarım İlçe Müdürlükleri ve Ziraat Odası Başkanlıkları, çiftçilere ve üyelerine tarımsal alanlardaki yasaklar ve ziraat alanlarında çıkabilecek yangınlar konusunda bilgilendirme toplantısı yapacaktır. Meteorolojik koşuların yangın çıkması açısından kritik olduğu günlerde üyelerin telefonlarına SMS ile ulaşılarak vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanacaktır. 

Halkı Uyarmak ve bilinçlendirmek üzere mahalle cami imamlarınca konuşmalar ve sohbetler yapılması, cami hoparlörlerinden ilanlar yapılarak ateş yakılmaması konusunda halkın uyarılması için il müftülüğünce tedbirler alınacaktır.

Bireysel mangal konusunda ormana yakın yerde ek tedbirlerin alınması kaymakamlıklarca değerlendirilecektir.

Ormanda veya orman dışı alanda toplanan odun dışı tali ürünlerin (defne, kekik vb.) işlenmesi sırasında veya sonrasında çıkan artıklarının yakılması yasaktır. Takibi Orman İşletme Müdürlüğü, İlçe Jandarma, Emniyet Müdürlüğünce yapılacaktır. Uymayanlar hakkında gerekli yasal süreç uygulanacaktır."

İzinsiz girilemeyecek yasaklanan alanlar şu şekilde belirlendi:

EFELER

Paşa Yaylası, Şehir Deresi, Dümentepe Ormanı, Çiftlik-Alanlı

EFELER-KÖŞK

Aydın-Köşk Ormanı

DİDİM 
Çamlıburun Devlet Ormanı 

Aydın Valiliğinin logosu değişti Aydın Valiliğinin logosu değişti

ÇİNE 
-Madran Dağı, Gökbel Dağı

KARPUZLU 

-Çilekdere Ormanları, Çataltepe Ormanları, Meriçler-Kullar Ormanları,  Ovapınarı Ormanları 

KOÇARLI 

-Yığıntaş-Çeşme, Gaffarlar-Akmescit

KUŞADASI

-Davutdağ, Nalkıran ve Burçak Çukuru Devlet Ormanı,  İvedik (Güldağ ve Gümüşdağ  Devlet Ormanı, Çınar Devlet Ormanı, Çamlık Devlet Ormanı, Gülkavak (Caferli) Devlet Ormanı, Soğucak Devlet Ormanı, Akdere (Davutlar ve Güzelçamlı Gülkavak (Caferli) Devlet Ormanı, Soğucak Devlet Ormanı, Akdere (Davutlar ve Güzelçamlı)  Devlet Ormanı,  Taşlıbelen Devlet Ormanı 

GERMENCİK- SÖKE

 -Gümüşdağ Serisi Devlet Ormanı, Karabacak Devlet Ormanı, Karina Serisi Devlet Ormanı 

İNCİRLİOVA
-Arpadere Devlet Ormanı 

BOZDOĞAN 
-Madran Devlet Ormanı, Korişdağı Devlet Ormanı, Ericek Devlet Ormanı, Madran Devlet Ormanı,  Altıntaş Devlet Ormanı, Örentaht Köyü Devlet Ormanı, Güre Devlet Ormanı, Yeşilyenice Köyü Devlet Ormanı,  Akseki Köyü Devlet Ormanı, Amasya Köyü Devlet Ormanı, Sarpça Devlet Ormanı, Asma Serisi Devlet Ormanı, Karlık Serisi ve Devlet Ormanı 

KARACASU 

-Yenice Devlet Ormanı, Kartaldere Devlet Ormanı, Hançam Devlet Ormanı Dedebağ Mevkii, Karıncalıdağ Devlet Ormanı, Karlık Devlet Ormanı, Tepecik Köyü Devlet Ormanı  Aytepe Devlet Ormanı, Armutlu Yayla Serisi Devlet Ormanları, Karadağ Devlet Ormanı, Yaylalı Devlet Ormanı, Ergediği Devlet Ormanı, Yöre Devlet Ormanı 

Yasak kapsamında olmayan, ziyarete açık ormanlık alanlarla ilgili şöyle açıklama yapıldı:

“Koçarlı Adnan Menderes Şehir Ormanı, Dilek Yarımadası Milli Parkı Tescillenmiş Piknik ve Mesire Alanları  bu yasak kapsamında değildir. Ayrıca turizm ve sportif faaliyetler’ de bulunan İşletmeler ve vatandaşlar, uyanlara riayet etmeleri, gerekli tüm önlemleri almaları ve Mülki Amirin izni, ilgili Orman İşletme Müdürlüğünün bilgilendirilmesi koşuluyla girişlerin yasaklandığı alanlarda faaliyette bulunabileceklerdir. Kritik hava hallerinde gerekirse ek yasaklama getirilebilecektir.”