Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, 1 Ekim’den itibaren berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar almıştı. Bakanlık işletmelerin hangi gün kapalı olacağı yönündeki kararın ise valilikler tarafından belirlenmesini istemişti.

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada,

“Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün talimatı doğrultusunda Valiliğimizce yapılan değerlendirmeler sonucunda; Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin “Çalışma gün ve saatleri” başlıklı 13’üncü maddesinin ikinci fıkrası hükmü gereğince İlimizde faaliyet gösteren berber, kuaför ve güzellik salonlarının 01.01.2023 tarihinden itibaren Pazar günleri kapalı olmalarına,

Düğün, sünnet, nişan vb. özel günler için Pazar günü randevusu olan meslek mensuplarının davetiye ile birlikte ilgili odadan çalışma izni almak suretiyle oda tarafından belirlenecek saat aralığı ile milli ve dini bayramlar öncesindeki Pazar günü açık olmalarına Valiliğimizce karar verilmiştir.”