Suyun toprakla buluşması, doğanın yeşillenerek canlanmasını ve her mevsim yeni bir yaşamın kurulmasını sağlıyor. Aydın’ın bereketli toprakları tam da bu doğrultuda, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kırsal kalkınmaya önem veren vizyonuyla yeniden hayat buluyor ve canlanıyor. 

KIRSAL KALKINMAYA ÖRNEK PROJE

Başkan Çerçioğlu’nun vizyonu doğrultusunda projeler üreten Büyükşehir Belediyesi; üreticilere koyun, fide, ilaç, gübre, yem hibe destekleri ve kooperatiflerin desteklenmesi projelerinin yanı sıra; üreticilerin tarımsal sulama imkanlarını arttıran altyapı hizmetlerini de sağlıyor.

Bu kapsamda, Karpuzlu’nun Akçaabat Mahallesi’ne 1 milyon 300 bin liralık yatırımla, 4.5 km uzunluğunda yeni bir sulama hattı inşa eden ABB, sunduğu bu imkan ile mahallenin kaderini değiştirdi. 

ÜRETİCİNİN YEM MALİYETİ DERDİ KALMADI 

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) çalışmaları doğrultusunda 1400 dekar arazinin faydalandığı su hattı hem tarımsal üretim arttırdı hem de bölgede yapılan hayvancılığa katma değer kattı. Boş duran arazilerine yem bitkileri eken üreticiler, yetişen ürünlerle hayvanlarının doğal bir arazide beslenmesini sağladı ve her gün binlerce lira maliyete ulaşan yem satın almaktan kurtuldu. 

“Su hayattır” diyerek, yapılan çalışmayı daha önce cennetlik bir hizmet olarak nitelendiren Akçaabat Mahalle Muhtarı Ramazan Mavi, düzenli sulamanın başlaması ile birlikte elde edilen sonucun mükemmel olduğunu ifade etti. 

“KURAK ARAZİLER ARTIK YEŞERDİ, SUYLA HAYAT BULDU.” 

Muhtar Mavi gelinen noktayı şu sözlerle anlattı: Bizim burada hayvancılık ön planda, bizim derdimiz hayvanların kaba yem bitkisi. 3 dönümlük bir arazi kiraladım, 20 hayvan koydum ve 20 gün idare etti. Çorak bir araziydi, mesela burada nisan, mayıs öncesi biraz yeşerirdi, ondan sonra kururdu. Şimdi artık yeşerdi ve canlandı.  Sulama yapıldıkça vatandaşlar buradan kaba yem sağlayabilecek. 

Bu daha başlangıç, bundan sonra karşı kesimlerde meyve, fidan yetiştirir. Hayvanı olmayan meyve yapar, çok büyük bir hizmet oldu. Kurak araziler artık yeşerdi, suyla hayat buldu. 

VERİM ARTTI EKONOMİK KAZANÇ YÜKSELDİ

Hayvanların yemlenmesini sağlayacak olan ve süt otu denilen Karamba ektiklerini belirten Muhtar Mavi, “Samanla ve yemle bir hayvandan 10-15 kilo süt alınırken, 25 kiloya çıkardı ve süt üretimi arttı. Mesela 10 kilo süt alıp 6’şar liradan 60 lira alırken, şimdi 20 kilo ile 120 lira alınıyor. Ekonomik açıdan büyük bir kazancı var. Yemin torbası oldu 350 lira, hayvanlar buradan yayılıp eve varınca yem yemiyor. Kalite artıyor, verim artıyor ve hayvanın sağlığı değişiyor. Çok büyük, güzel bir şey, muhteşem. Büyükşehir’in bu sulama kanalını yapmasıyla birlikte Akçaabat değişti. Çok teşekkür ediyorum Özlem Başkana” şeklinde konuştu. 

bşb2-1