Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Atatürk Kent Meydanı'nda bir basın açıklaması düzenledi.

Yapılan açıklamada "Temel çocuk haklarının temini için var olduğumuzu, çocuğun yüksek yararının göz ardı edildiği her noktada birey olarak ve mesleki olarak bu sorunlarla mücadelenin takipçisi olacağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz" mesajı verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi, Çocuğun yaşam hakkı en kutsal hakkıdır, elinden alınamaz.

Çocuğun yüksek yararı önceliğimizdir.

Çocuklar hiçbir nedenle ayrımcılığa tabi tutulamazlar.

Çocuğun varlığını gelişimini desteklemek temel ilkedir.

Çocuğun katılım hakkı, kendisini ifade etme özgürlüğü göz ardı edilemez. 

Uluslararası Sözleşmeler, Anayasa ve Çocuk Haklarını konu edinen tüm mevzuatımız bağlamında çocuk haklarının temini için çalışan tüm kişi kurum ve kuruluşların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde şu sözleri ile ifade ettiği gibi, “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” 

İşte bu bilinçle, tüm çocuklarımıza da seslenmek istiyoruz;

Vazgeçilmez haklara sahipsiniz, haklarınızı öğrenmek ve bunların temini için talepte bulunmak en temel hakkınızdır.

Haklarınızın yasal güvencesi bulunmaktadır.

Yaşam hakkınız elinizden alınamaz.

Hiç kimse size, hiçbir şekilde şiddet uygulayamaz.

Her türlü istismara hayır demek hakkınız.

Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı ifade etmek , fiziksel ve psikolojik gelişiminizin desteklenmesini  istemek en doğal hakkınız.

Vücut bütünlüğünüzün korunması, nitelikli eğitim, sağlıklı beslenme, en doğal hakkınızdır.

Varlığınız ve gelişiminiz için ailenizin ve toplumun daimi yükümlülükleri vardır.

Çocuklarımızın dünü, bugünü ve yarını için, tüm kişi, kurum ve kuruluşları yükümlülüklerini yerine getirmeye davet ediyor, Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu, kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla beyan ederiz" denildi.

Aydın Barosu Başkanı Avukat Anıl Yetişkin ve yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı basın açıklamasının ardından çocuklara ve ailelere eğitici broşürler ve balonlar dağıtıldı.