(İSMAİL ÖRS) Küçük yaşta evlendirildikten sonra eğitim hayatına ara vermek zorunda kalan ve yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmeyerek Doçent’liğe kadar yükselen Hatice Güneş, kadınlara ilham vermesini amaçladığı ‘Lotus Çiçekleri’ adlı romanını yayımladı. Kendi hayatından izler taşıyan ve Türkiyeli Esma, Hindistanlı Ayşe ile Kanadalı Maria’nın gerçek hayattan yola çıkarak kurgu hikayelerinin anlatıldığı roman, büyük ilgi görüyor. 

“TOPLUMUN GELECEĞİ KADINA BAĞLI”
Yaşadığı bütün zorluklara karşın eğitim hayatından vazgeçmeyen Güneş, “Anne ve babamı kaybettikten sonra küçük yaşta evlilik yaptım. Eğitime ara vermek zorunda kaldım fakat asla pes etmedim. Romanımda anlattığım kadınların hikayesinde; 3 kadın da yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmiyor. Adeta küllerinden doğuyor. Kendilerini gerçekleştiriyorlar ve bunu yaparken doğrudan asla ayrılmıyorlar. Kadınlar toplumu yetiştiriyor. Kadınlar bilinçli ve eğitimli olduklarında eğitimli nesiller meydana gelir. Toplumun geleceği kadınla doğrudan bağlantılıdır” ifadelerini kullandı. 
“KADINLARA GÜÇ VERSİN”
Kadınlara bazı tavsiyelerde bulunan Güneş, “Kadınlar, hayatını bir erkeğe bağlamamalı. Kadınların duygusal anlamda çok kolay inanan yönü var. Bunun yerine her şeyi akıl süzgecinden geçirerek hayatlarına uygulamalılar. Türk kadını eğitimli ve meslek sahibi olmalı. Kişinin emeğiyle yaptığı her iş kutsaldır. Her kadın çevresine rol model olmalı. Romandan hiçbir maddi ya da akademik karşılık beklemiyorum. Kadınlara güç versin yeter” diye konuştu.