Ön Jüri tarafından yapılan üç günlük değerlendirme ile belirlenen besteler büyük final gecesinde dereceye girmek için yarışacak.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde bu yıl 25'inci kez düzenlenecek olan Altın Güvercin Beste Yarışması için geri sayım başladı. 183 bestenin başvuru yaptığı yarışmanın birbirinden değerli müzik otoritelerinden oluşan Ön Jürisi tarafından İstanbul Point Otel’de yapılan üç günlük teknik ve müzikal değerlendirmeler sonucunda 10 finalist beste ile 2 yedek beste belirlendi.

Jüri Başkanlığını Altın Güvercin Beste Yarışması Koordinatörü, prodüktör Ali Rıza Türker’in yaptığı Ön Jüride keman virtüözü Canan Anderson, besteci, orkestra şefi Hakan Süersan, eğitimci, piyanist Mine Mucur, aranjör Ozan Bayraşa, besteci, söz yazarı Dr. Selahattin Erhan ile gazeteci, müzik eleştirmeni Sinem Vural yer aldı.

Ön Jüri tarafından yapılan titiz değerlendirme sonucu belirlenen finalistler 11 Eylül tarihinde Kuşadası’nda gerçekleşecek büyük final gecesinde dereceye girmek için yarışacak. Ulusal bir TV kanalından naklen yayınlanacak olan yarışmada birinci olan beste Altın Güvercin ve 100 bin TL, ikinci olan beste Gümüş Güvercin ve 50 bin TL, üçüncü olan beste ise Bronz Güvercin ve 25 bin TL ile ödüllendirilecek. Yarışma kapsamında ayrıca en başarılı yorumcu ödülü de verilecek.

WhatsApp Image 2022-07-21 at 14.33.17

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın büyük final gecesinde dereceye girmek için yarışmaya hak kazanan eserler ve yaratıcıları şu isimlerden oluşuyor:

               ŞARKI ADI                                      BESTECİ

1)      MASAL                                               AYLİN YELİZ GÜNDOĞDU

2)      BİRDENBİRE OLMAZ                       MERVE ÖNER DEMİRCİ

3)      AĞLAYAN AY                                     BORA KAĞAN ÇOBAN

4)      YANGINLAR KOR OLDU                 MEHMET ALİ GÜNAY

5)      HİSSET                                                 GÖZDE YÜKSEL ÇETİN

6)      DÖN SEN                                            HALİL EROL

7)      GİT HADİ                                             VOLKAN ERDEN

8)      YA AYIP OLURSA                              MELEK BIÇAKÇI

9)      BEKLE EFENDİ                                   HAKAN KARTAL

10)   VE YİNE BİRDEN                               AÇELYA YURTTUTAN

        YEDEK

1)      DUVAR                                                İZZET İSKENDER TİMUR TÜRSEN

2)      BORAN                                                ONUR YILDIZDOĞAN