FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sofraların hem sağlıklı hem lezzetli ürünleri arasında yer alan ve Aydın'da bolca üretilen  zeytinin sofra yolculuğu binbir güçlükle gerçekleştiriliyor. 
Hasat için günün ilk ışıklarıyla birlikte yola düşen vatandaşlar, bazı zeytin bahçelerine araçlarıyla bazılarına ise yük hayvanları at, katır, eşek aracılığıyla ya da yürüyerek ulaşıyor.
Vakit kaybetmeden hasada başlayan vatandaşlar, soğuk havaya aldırış etmeden çalışmaya başlıyor.
Günde ortalama 9 saat çalışan vatandaşlar, zorlu arazi şartlarıyla da mücadele ediyor.

"YENİ HASAT MAKİNALARI HEM ZAMANDAN HEM ENERJİDEN TASARRUF SAĞLIYOR"
Çine'de yaşayan ve zeytin üreticisi olan Serdar Aslan, elektrikli zeytin silkme makinalarını değerlendirdi. 
Aslan, "Yeni nesil makinalar hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor. Bunun yanında ağaca da daha az zarar veriyor. Bu da bir sonraki dönemde daha iyi verim alınmasına katkı sağlıyor. Son birkaç yılda oldukça yaygınlaştı. Kullanımından memnunuz" dedi.


"YILIN 1 AYI ÇALIŞIP GERİ  11 AYINDA TÜKETEBİLDİĞİMİZ BİR ÜRÜN"
Bir diğer zeytin üreticisi Aydın Aslan ise, "Zeytin kutsal bir meyve. Hem lezzetli hem şifalı. Hasat etmek zor. Özellikle kış mevsiminde hasat edilmesi işleri daha da zorlaştırıyor fakat bizim için çok önemli. Lezzetli, şifalı ve önemli bir gelir kaynağı. Yılın 1 ayını zeytine ayırdığınızda geri kalan 11 ayda tüketebilirsiniz" diye konuştu.

"YERDEN TOPLAMAK  GÖRE DAHA ZOR"
Zeytin üreticisi ve işçisi olan Şennur Örs ve Öznur Aslan ise, "Biz kadınlar bu işin genelde toplama ve çarşafları araziye serme kısmında yer alıyoruz.
Zeytin toplamak zor iş. Gün boyunca eğilir durumdasınız. Özellikle beli ve kolu çok yoruyor. Bizim için paha biçilmez fakat belirlenen fiyatlar var. Bazı yıllar memnun oluyoruz bazen olmuyoruz. Bu bir ekip işi hep birlikte emeğimizle kazanmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandılar.