Anadolu Ajansının (AA) "Türkiye'nin Mağaraları" dosya haberinin 15'inci bölümünde Kuşadası'ndaki Zeus Mağarası anlatıldı.

Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın hemen girişinde yer alan 60 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde Zeus Mağarası'na yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşün ardından ulaşılabiliyor.

Mağaranın içinde kayalardaki su sızıntısıyla oluşan gölet, yazın soğuk, kış aylarında ise ılık denebilecek su sıcaklığına sahip. Kayaçların mineral yapısı ve su sirkülasyonundan dolayı her zaman temiz olan su, turkuaz rengiyle görenleri büyülüyor.

Mağarayı ziyaret edenler, özel olarak kurulan platformdan mağarayı izleyip fotoğraflayabiliyor.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Özcan Mersin, milli parkı ziyaret edenlerin büyük çoğunluğunun mağarayı da ziyaret ettiğini ifade etti.

Mağara için birçok hikayenin anlatıldığını aktaran Özcan Mersin, "Mitolojide göklerin kralı Zeus, denizler kralı Poseidon'dan korkarak buraya saklanmış. Bu nedenle burası 'Zeus Mağarası' olarak adlandırılmış. Hazreti İsa'nın annesi Meryem Ana da Efes'e giderken Samos Adası'ndan geçip burada dinlenmiş." dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nden trafiği rahatlatacak proje Büyükşehir Belediyesi’nden trafiği rahatlatacak proje

Mağaradaki suda yüzmenin yasak olduğunu belirten Mersin, "Her yıl boğulma ve ölüm vakalarıyla karşılaşmaktayız. Ziyaretçilerimizden bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Editör: Meltem Danışman