Koçarlı şehit Ragıp As parkı yörük çadırında "Milli Mücadelede Efelik Ruhu" temasıyla gerçekleşen yörük şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Programa İlçe Kaymakamı Ersin Tepeli, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, MHP İlçe Başkanı Şenol Şahin, Turan Ülkeleri Beylerbeyi Niyazi Çapa, Bursa İl Beyi Mustafa Bay, protokol üyeleri, Yörük dernekleri başkanları, Yörükler ve vatandaşlar katıldı.

Aydın’a sarı kodlu fırtına ve toz uyarısı Aydın’a sarı kodlu fırtına ve toz uyarısı

Şenliğin açılış konuşmasını Koçarlı Yörük Efeleri Dernek Başkanı Aydın Sarcan yaparken, yörük vatandaşlara ve yörük kültürüne desteklerinden dolayı Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan’a teşekkür etti.

Dernek Başkanı Sarcan ayrıca amaçlarının geleneksel kültürlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade ederek "Amacımız sevgiyi, kardeşliği, barışı yardımlaşmayı, dayanışmayı, güvenmeyi, kültürümüzü örf ve adetlerimizi dünümüzü ve bugünümüzü unutmadan yaşamak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmaktır. Düzenlediğimiz bu birliktelik için her zaman yanımızda olan sayın Belediye Başkanımız Nedim Kaplan'a tüm Yörükler adına teşekkür ediyorum" dedi.

BAŞKAN KAPLAN "YÖRÜK KÜLTÜRÜ ANADOLU'NUN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR"

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ise yaptığı konuşmasında Dernek Başkanı Aydın Sarcan başta olmak üzere programda emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederek etkinliğin önemine vurgu yaptı.

Başkan Kaplan konuşmasında Yörük kültürünün Anadolu’nun önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek "Yörükler yardımlaşmanın, paylaşmanın birlik ve beraberliğin en iyi, en hakiki temsilcileridir. Yörükler Anadolu'nun yerleşim tarihinde ve kültürünün oluşumunda önemli işlevler üstlenmişlerdir. Çağlar boyu süren yaşam biçimleri ile milletimizin tarih, kültür ve medeniyetinde özel bir yere sahip olan Yörükler, Yüzlerce yıldır özünden, benliğinden kopmadan geleneklerini, milli ve manevi değerlerini yaşatmışlar, Anadolu sevgisi onları birer yiğit, birer kızan, birer efe, birer kahraman yapmıştır. Yörükler Türk tarih ve kültürünün merkezinde önemli bir yer tutmaktadır. Türk kültürü Yörükler etrafında şekillenmiş ve bu günlere gelmiştir. Türkiye’nin önemli kültürel yapısını oluşturan Yörük kültürünü günümüzde yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için yapılan bu tür etkinlikler çok kıymetlidir. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Turan Ülkeleri Beylerbeyi Niyazi Çapa tarafından Aydın il Beyi olarak seçilen  Nasuf Abalı’ya Turan Ülkeleri  İl Beyliği arması  ve il Beyliği kalpağı takıldı. Ayrıca Yeni kurulan Aydın Dünya Yörük Türkmen federasyonunun tanıtımı gerçekleştirildi.

Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte katılımcılar, ozanların çaldığı ve seslendirdiği şarkılar ve çeşitli halk oyunları gösterileri ile keyifli zamanlar geçirdi.

Program protokol üyelerine plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.