Çeşitli klimaların tanıtımının yapıldığı film, beğeni topladı.

Aydın’ın tarım ürünleri başta olmak üzere çeşitli konularda çektiği yöresel kısa filmlerle tanınan senarist-yönetmen Eşref Gülpınar, ‘Aydın Iscağına Çözüm’ isimli yeni bir kısa film daha çekti. Aydın’da yaşanan kavurucu sıcağı ve çözümünü bu filmde konu alan Gülpınar, oyuncu olarak da filmde rol aldı. Çeşitli klimaların tanıtımının yapıldığı filmin ilk gösterimi, AGC binasında gerçekleştirildi.

AYDIN ŞİVESİ FİLMDE YER ALDI

Film hakkında açıklamalarda bulunan Gülpınar, “Birçok vatandaşımızın bildiği gibi, Aydın’ımızda yöresel kültürümüze naçizane bir destek amacıyla hobi olarak çalışmalar yapıyorum. Söz, müzik ve yorumu kendime ait şiirler- türküler yazıp- besteleyip bu türkülere klipler çekiyorum. Ayrıca, senaryolar yazıp Aydın’ımızla ilgili yöresel reklam filmleri de çekiyorum. Uzun yıllardır arkadaşım olan ve yörük kültürünü gönül veren Nusret Güngör’ün teklifiyle kısa reklam filmi çekmeye karar verdik.  Ofisime montajını yaptırdığım “Greenbox” tekniğiyle çekim yapmak istedim. Aydın şivesinin yer aldığı, Aydın’ın bunaltıcı sıcağı ve çözümü konulu, bir senaryo yazdım.  İlginç ve komik anların yaşandığı 5 dakika 40 saniye uzunluğundaki kısa film çekimi gerçekleştirdik.” dedi.

“YÖRESEL BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTIK”

Pandemi süreci sonrası ülke olarak ekonomik sorunlar yaşadıkları bu süreçte, Nusret Güngör ve zeybek film ekibiyle beraber yöresel bir projeye de imza attıklarını ifade eden Gülpınar, “Senarist ve Yönetmenliğini üstlendiğim, oyuncu olarak da yer aldığım bu filmde, “Hülya Toprak, Merve Uçar ve Cafer İlhan” gibi tiyatro sahnelerinden tanıdığımız önemli isimler rollerini başarıyla tamamladı.  Projeye destek veren ve kısa bir rol alan, tanınmış bir firmanın yetkilisi Nusret Güngör ve iklimlendirme ustalarıyla birlikte birçok misafir oyuncumuz da filmde yer aldı. Görüntü yönetmenliğini Levent Kaplan ile birlikte üstlenen Serkan Kartal, Kamera çekimleri ve montaj çalışmalarını da yaptı. Filmde Nusret Güngör, Buse Bozan, Ali Berke, Emine Kurt, Gökhan Alhan ve Aykut Çıbık misafir oyuncu olarak yer aldı. Toplam 15 kişilik bir ekip çalışmasıydı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

BAŞKAN UZUN BAŞARI DİLEDİ

AGC Başkanı Ferdi Uzun ve yönetim kurulu üyeleri, filmin ilk gösterimini Eşref Gülpınar, işletme sahibi Nusret Güngör, filmde rol alan amatör oyuncularla birlikte izledi. Filmin Aydın’ın özelliklerini anlattığını belirten AGC Başkanı Uzun, Gülpınar ve ekibini tebrik ederek çalışmalarında başarı diledi. Başkan Uzun’a teşekkür eden Gülpınar da basın mensuplarının mesleki anlamda yaşadığı süreci konu edinen filmi ücretsiz olarak çekmek istediğini söyledi. Başkan Uzun ise Gülpınar’ın bu yönündeki talebinin ilerleyen dönemde değerlendirebileceklerini ifade etti. Konuşmalarının ardından AGC logosunun yer aldığı pasta kesildi.

AGC-1