banner47

Zeytinyağının önemi

Uzman Diyetisyen Olcay Barış yazdı

Zeytinyağının önemi
banner68

Dünyada üretilen zeytin ve zeytinyağının büyük bir kısmını üretici ülkeler kendileri tüketirken, dünya ticaretine sunulan miktar toplam üretimin %20’sini geçmemektedir. Zeytin dünyanın çok az yerinde üretilebildiği için iyi işlendiği takdirde sağlıklı beslenme açısından da değerli bir üründür.

Zeytinyağı içerdiği selenyum sebebi ile özellikle kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser için faydalı olan, damar sertliği ve kalp krizi riskine karşı en etkili besinlerden biridir. Kandaki LDL kolesterolünü azaltırken, HDL kolesterolünü artırarak vücutta kolesterol dengesini sağlar. Tekli doymamış yağ asitlerinin, kan şekerini düşürücü etkisinin olduğu, pek çok çalışmayla kanıtlanmıştır.

Saç ve cilt sağlığının yanı sıra sindirim sistemine etkileri vardır ve bağırsak çalışmasını destekler, antioksidan özelliği ile bağırsakları temizleyici etkisi vardır. Günümüzde oldukça fazla görülen meme kanserine karşı da koruyucu etkileri vardır. Birçok bilimsel araştırma zeytinyağının kolesterol düşürücü etkisinden bahsetmektedir.

Çalışmalar diyor ki…

- Zeytinyağını fazla miktarda tüketenlerin kalp krizi riski, zeytinyağını nadir tüketenlerle karşılaştırıldığında %82 oranında düşüklük göstermektedir.

- Zeytinyağının diyabetli hastalarda kandaki şeker oranını %12 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

- Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism’de yayımlanan bir araştırmada, iki yıl boyunca sızma zeytinyağıyla Akdeniz diyeti yapanlarda, kemikleri geliştiren bir protein olan osteokalsinin yükseldiği görülmüş. Zeytinyağı tüketmeyen grubun ise kemiklerinin diğerleri kadar sağlıklı olmadığı ortaya çıkmış.

Tabii ki miktarına da dikkat, 1 gram yağın 9 kalori enerji içerdiğini de unutmayalım.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER