Uzun yıllar Aydın İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde aile için şiddeti önleme bürosunda çalışan, daha sonra ADÜ’de aynı alanda yüksek lisans yapan Suat Erdik, 6284 sayılı yasayı kitaplaştırdı.

Kadına yönelik şiddeti ele alan 6284 sayılı yasayı hem uygulamalı hem de 201 kadınla yaptığı anketle ele alan Erdik, bu sorunu toplumun geniş kesimlerine duyurmayı hedeflediğini belirtti.

Hasanefendi Mahallesi Gençlik Caddesindeki Sıla Kitabevi’nde düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluşan Suat Erdik, Aydın Kulis’e açıklamalarda bulundu.

Kitabın 6284 sayılı kanunun yetersizliğini vurgulamak amacıyla yazdığını ifade eden Erdik, “Biz, 201 kadınla anket yaptık. 6284 sayılı yasanın yetip yetmediğini, yasadan ne beklediklerini sorduk. 6284’ün yetmediği yerleri ve olumlu olduğu yerleri tespit ettik. Daha sonra kitaba dönüştürerek halka, topluma bunu yaymayı hedefledik” dedi.

KADINLAR EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMIYOR

Nedim Kaplan sessizliğini bozdu Nedim Kaplan sessizliğini bozdu

Erkeklerle aynı şartlar altında, aynı işi yapmalarına rağmen kadınların emeklerinin karşılığını alamadığını vurgulayan Erdik, “Emeği sömürülen kadınlar var. Ev hanımı kadınlar şu anda hizmet veriyor çocuğuna bakıyor, eşine bakıyor ama ücreti yok. Emek yoksunluğu yaşıyor. Bir emeğin karşılığını alamıyor. Ev kadını veya çalışan kadınlarımız erkeklerle aynı seviyede, eşit düzeyde çalışıyor ama erkeklerden daha az maaş alıyor. Kadının şiddet görmesi de burada başlıyor”

Eğitim almış toplumlarda kadına yönelik şiddetin daha az olduğunu ifade eden Erdik, benzer duruma Aydın’da da rastladığını söyledi.