(ÖZEL HABER: İsmail Örs)

Efeler’de okul öncesi öğretmenliği yapan 25 yaşındaki Yağmur Kartal, 2015 yılında şiddetli karın ağrısı, kusma ve ishal şikayetiyle Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çocuk Gastroenteroloji bölümüne başvurdu. Kartal’a tahlil ve testler uygulandı. Genç öğretmende çölyak hastalığına dair bulgu tespit edilmedi. 

Benzer rahatsızlıkları artarak devam eden Kartal, o süreçte 18 yaşını doldurduğu için bu kez aynı hastanenin yetişkin Gastroenteroloji bölümüne başvurdu. Aydınlı öğretmenin yapılan kan tahlilinde çölyak hastalığına dair belirteçe rastlanmadı fakat mide biopsisinde hastalığa dair ihtimaller bulundu. Doktor, genç öğretmene çölyak diyeti yapması gerektiğini söyledi. 2 ay boyunca diyete devam eden Kartal, ağrılarının azaldığını söyleyince doktor tarafından çölyak hastalığı teşhisi konuldu.

33 KİLOGRAMA DÜŞTÜ

Çölyak hastalığı teşhisi konulduğunda 18 yaşında 45 kilogram ağırlığında olan Yağmur öğretmen, 6 yıl boyunca belirli aralıklarla ve benzer şikayetlerle doktoruna başvursa da çölyak atağı denilerek diyete devam etmesi gerektiği söylendi. Kartal, 6 yıl boyunca devam ettiği diyeti nedeniyle 33 kilograma kadar düştü.

Adım atmakta bile zorlanan Kartal, aynı hastanede görev yapan başka bir doktora başvurdu. Kartal’a uygulanan test ve tahlillerde çölyak hastalığına dair bir bulguya rastlanılmadı.  Sonuçtan emin olmak adına biri özelde olmak üzere iki farklı hastanede test yaptıran öğretmenin çölyak olmadığı ortaya çıktı.

300 BİN LİRA TAZMİNAT DAVASI AÇTI

6 yıl boyunca yanlış teşhis nedeniyle 33 kilograma kadar düşen Kartal, yaşadığı maddi ve manevi tüm mağduriyetin giderilmesi için Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’ne 150 bin lira maddi 150 bin lira da manevi olmak üzere 300 bin lira tazminat davası açtı. Yaşadığı zor günleri anlatan Kartal, “Yıllarca kendimi hep eksik hissettim. Canımın istediği hiçbir şeyi yiyemedim. 33 kilograma kadar düştüğümde adım atacak halim kalmamıştı. Ölümün kıyısından döndüm. Bununla birlikte çölyak diyeti yapmak oldukça maliyetli. Diyete uygun her ürünün fiyatı normalinden 2 ya da 3 kat daha pahalı. Bu giderleri 6 yıl boyunca çok zorlanarak karşıladım. Kendimi maddi ve manevi olarak toplamam yıllar sürecek. Tüm mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

site-özel-2