Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni gizlilik özelliklerini herkes için yayınladı.

WhatsApp tarafından yapılan duyuruya göre, geçtiğimiz Nisan ayında beta sürümünde önizlemeye sunulmasının ardından, Profil Fotoğrafı, Hakkında, Durum ve Son Görülme ayarları için daha fazla gizlilik kontrolü sunan seçenekler hayata geçti. Şu ana kadar bu ayarları sadece Herkes, Kişilerim veya Hiç Kimse için engelleme seçeneği vardı, ancak yeni güncelleme ile beraber çok daha detaylı bir kontrol sunan "Hariç Kişilerim" seçeneği ekleniyor.

"Son Görülme" durumu, birinin uygulamayı en son ne zaman kontrol ettiğini gösterdiği için özel bir gizlilik tehlikesi olarak görülebilir. Bu, bir kişinin okundu bilgisi kapalı olsa bile mesajınızı potansiyel olarak görüp görmediğini öğrenmenin bir yolunu sağlar. Yeni özellik, belirli kişiler için bu özelliği kapatmanıza ve ayrıca bireysel kullanıcılar için Profil Fotoğrafı, Hakkında ve Durum'u engellemenize olanak tanıyor.

Ancak eski sisteme benzer bir şekilde, Son Görülme durumunuzu belirli kişilerle sınırlandırırsanız, onların Son Görülme durumlarını da göremiyorsunuz. Yeni ayarlara sağ üst köşedeki üç noktalı menüden ve ardından Hesap > Gizlilik'e gidilerek erişilebilir.