WhatsApp, önceki beta sürümüyle önemli bir özelliğe daha kavuşmuştu. WhatsApp, birçok grubun bir çatı altında toplanabileceği ‘Topluluklar’ sekmesini kullanıcılara sundu. Yeni sekmeyle kullanıcılar, bir topluluğa ve bu topluluktaki farklı gruplara katılabileceklerdi.

Paylaşılan detaylara göre kullanıcılar, bir topluluğa paylaşılan bir davet bağlantısı veya grubun yöneticisi tarafından elle davet yoluyla girebilme imkânına sahip oldu. Bugün Android kullanıcıları için yayınlanan 2.22.19.3 numaralı Beta sürümü ile birlikte topluluk oluşturma imkânı da kullanıcılara sunuldu.

Farklı konulardaki grupların tek bir Topluluk’ta barındırılabileceği yeni özellikle gruplar, tek bir yerden kontrol edilebilir olacak. Bununla birlikte yöneticiler, her bir gruba tek bir yerden mesaj yollayabilecek. Her bir topluluğa 10 grup eklenebilecek ve bu alt grupların her biri, 512 kişiye kadar üye barındıracak.

Topluluğa üye olan kullanıcılar, her bir gruba girmek zorunda da olmayacak. Kullanıcılar, hangi gruplarda bulunmayı tercih edebilecek ve diledikleri zaman diğer gruplara da dahil olabilecek. Topluluğun aykırı olduğunu düşünen kullanıcılar, topluluk hakkında WhatsApp’a bir şikâyet sunabilecek.

WhatsApp, Topluluk özelliğinde bunların yanı sıra üyelerin telefon numaralarını gizlemelerini sağlayacak bir özelliği de geliştirmeye devam ediyor. Bu özelliğin ne zaman yayınlanacağı ise bilinmiyor. Topluluklar özelliğinin ne zaman tam sürümde yayınlanacağı da henüz bilinmiyor.