Umut Tuncer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yaklaşık 3 yıl önce sayın bakanımın uygun görüşleri, sayın Cumhurbaşkanımın tensipleriyle Urfalı bir babanın Aydınlı bir annenin evladı olarak anne memleketim Aydın'a İl Kültür ve Turizm Müdürü göreviyle atandım. 

Böylece son 6 yılı Adnan Menderes Üniversitesinde olmak üzere yaklaşık 20 yıllık üniversite kariyerime devlet kademelerinde önemli bir bürokrasi deneyimi ekledim.

Özellikle pandemi döneminde memleketim Aydın'ın kültür ve turizm koordinasyonunda çok büyük başarılara imza attık. Çünkü bu doğru yolculukta asla yalnız yürümedik. En önemli desteği Aydınlı hemşehrilerimden ve siz değerli basın mensuplarından aldık. 

3 yılda 100’lerce haber ile aydın turizminin eşsiz güzelliklerini hem ülkemize hem dünyaya anlattık. 

Kültür alanında göreve geldiğimizde 11 olan arkeoloji çalışma sayısını bugün 19'a çıkardık ve hem Türkiye'de hem dünyada en çok arkeoloji çalışması yapılan il olmayı başardık. Diğer taraftan çok sayıda restorasyon programını tamamladık ve başlattık. Yeni kütüphane açılışlarıyla kültür kalkınmamıza önemli kavşak noktalarını geride bıraktık. 

Bir Yörük evladı olarak sorumlu olduğum Yörük kültürünü, memleketim Aydın ile özdeşleştirmek için, Aydın tarihinde ilk defa, Yörük derneklerimizin bir araya gelmesiyle 2 gün süren büyük Yörük toyunu gerçekleştirdik. Yaklaşık 60 ilden yaklaşık 300 Yörük misafirimiz ile memleketimize yakışan etkinliği gerçekleştirdik.

Kent meydanında, antik kentlerimizde ve köylerimizde çok sayıda konser programı, sinema gösterisi, halk oyunu gösterisi, tiyatro etkinlikleri gerçekleştirdik.

Karacasu ilçemizde nesilden nesile aktarılan çömlek ustalığını ve çok değerli ustalarımızı bakanlığımız sanatçısı olarak belgelendirdik.

Turizm alanında ise Türkiye'nin 52.5 milyon ziyaretçi alarak ziyaretçi rekoru kırdığı 2019 yılında Aydın’ımıza 1.6 milyon turist gelmiş aydın turizminde tüm zamanların rekoru kırılmıştı. 
Pandemi baskısından sonra 2022 yılında ülkemiz yeniden 2019 yılının rekorunu, 52 milyon seviyesini yakaladı ve rekorunu tazeledi. Biz ise tüm paydaşlarımızın güç birliği ile 2022 yılında 3.2 milyon turisti aydınımıza getirdik ve 2019 yılında kırılan tüm zamanların rekorunu ikiye katladık. 

Turizm sektörünün tüm paydaşlarıyla, otel sahiplerimiz, ajentalarımız, operatörlerimiz, su sporları işletmecilerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz, sarsılmaz bir güç birliği inşa ettik ve başardık. Pandemi turizmini ve sonrasını Türkiye’de en iyi yöneten il olduk. Aydın’ımız ekonomisine yaklaşık 3 milyar dolar girdi sağladık. 

Aydın tarihinin en büyük turizm çalıştayını, Adnan Menderes Üniversitemiz ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen katılımcı akademisyenler ile gerçekleştirdik. Aydın turizmi için bir vizyon haritası oluşturduk.

Asrın deprem felaketinde yine turizm paydaşlarımız ile kenetlenerek 6 konvoy, toplam 26 araç ile Adıyaman ilimizden tahliye gerçekleştirdik. Adıyaman’dan sahada koordine ettiğim süreçte 1000 civarında depremzedeyi Aydın’ımıza getirdik. ve devam eden süreçte moral kondisyonlarını yükseltmek için sürekli aktivite ürettik. Görev sürem boyunca yaşlılarımız, çocuklarımız, engelli vatandaşlarımız ve dezavantajlı birçok grupla Aydın’ımızın güzelliklerini yaşadığımız çok sayıda program gerçekleştirdim. Bir tek kalbin bile mutsuz olmaması için mücadele ettim. 

Önce akademisyen sonra bir İl bürokratı olarak gönül köprüleri inşa ettiğime yürekten inanıyorum. Şimdi sıranın daha büyük bir sorumluluk sahasında Aydın’ımızı daha çok yükseltmeye geldiğine inanıyorum.

Bu amaçla Memleketim Aydın’ımıza hizmet etmenin daha güçlü yollarını aradım. 2002 yılından bu yana, kurucu teşkilatta, üniversite bünyesindeki organizasyonlarında ve siyasal danışmanlıklarla kendimi değer katmaya adadığım, neferi olduğum davaya, sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti'ye gönülden bağlıyım. 

Bu vizyonla ak parti aydın milletvekili adalığı için başvuru yapmaya karar verdim. Devletin en yüce kurumu olan Türkiye büyük millet meclisinde memleketim aydını Türkiye yüzyılında layıkıyla temsil edeceğime gönülden inanıyorum. 

Bu yolculukta motivasyon aldığım, başta eşim ve kıymetli meslektaşım doç.dr. Aslı Tuncer’e, aileme, hemşehrilerime, turizm sektörümüzün temsilcilerine, Yörük derneklerimize, destek mesajlarını ileten kıymetli muhtarlarımıza, sivil toplum örgütlerine, ilimiz bürokratlarına ve siz değerli basın mensuplarına çok teşekkür ederim.”