Bakan Yanık, "Ulaşım desteği ne kadar, başvuru nasıl yapılır?" sorularına yanıt verdi. İşte ulaşım desteği bursu başvuru şartları...

Ailelerinden uzakta şehir dışında üniversite okuyan öğrencilere ulaşım desteği verileceği geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bir müjde de üniversite öğrencilerimize vermek istiyorum. Ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sayesinde 150 bin öğrencimiz ailelerin yanına herhangi bir yük getirmeden gidecek." açıklamasıyla müjdeyi duyurdu. Peki, ulaşım desteği başvurusu nasıl yapılır? İşte konuya ilişkin detaylar...

ÖĞRENCİ ULAŞIM DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre; 25 yaş altındaki lisans öğrencileri ulaşım desteğinden yararlanabilir. Ulaşım desteği için öğrencinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. 

ÖĞRENCİ ULAŞIM DESTEĞİ NE KADAR?

Ailesinden uzakta öğrenim gören üniversite öğrencilerinin yılda 2 defa gidiş - dönüş biletleri devlet tarafından karşılanacak. 

2022 yılında bilet başına 500 TL, 2023 yılında ise 750 TL ödenecek.

Böylece, 2022 senesinde öğrenciler 2 bin TL ulaşım desteği alırken, 2023 senesinde 3 bin TL ulaşım desteği alacak.

ÖĞRENCİ ULAŞIM DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

Başvuru, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapılacak. Öğrencilerin ailesi de başvuru yapabilecek ve vakıflar başvuruyu değerlendirecek.

ÖĞRENCİ ULAŞIM DESTEĞİ ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Ulaşım desteği kapsamında ayrılan 300 milyonluk bütçeden, 150 bin üniversite öğrencisi yararlanacak. Ödemelerin ise ne zaman yapılacağına dair bir açıklama yapılmadı. 

para-14