Bugün ise CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır’ın durumunu ele alacağım.

***

Bu transfer sürecinin en büyük kaybedenlerinden biri Ali Çankır’dır.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan kadar CHP İl Saymanı Mustafa Ertekin de AK Parti açısından sembol bir transfer oldu.

Peki kim bu Mustafa Ertekin?

CHP’ye uzun süredir üye olmasına karşın, aktif siyasette henüz 3 yıldır yer alıyor.

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır’ın son döneminde CHP yönetimine girip, en nokta görevlerden biri olan İl Saymanlığına getirilmiş.

Yani partinin kasası!

Peki, bu göreve getirilmek için Ali Çankır’ın yakın arkadaşı olması dışında başka özelliği var mı?

Bildiğimiz kadarıyla hayır!

***

Siyasi partiler fikir/politika üretecek, ürettiklerini sadece kendi üyelerine ya da sempatizanlarına değil halkın geniş kesimlerine anlatacak, farklı kesimlere hitap edecek ve bu kesimlerden taraftar çekmeye çalışacak.

Elbette ki partisine dahil ettiği üyeleri bir süre sonra yönetim kadrolarına getirerek çeşitliliği yaratacak.

Bunlarda hiç sorun yok.

Ancak göreve getirmeden önce geçecek ‘O süre’ çok önemli.

‘Hadi ben aktif siyasete giriyorum’ diyen kişiyi bir anda partinin saymanlığına getirirseniz, kalenizde gördüğünüz gol büyük olur.

CHP gibi bir partiyi ahbap/çavuş ilişkisi ile yönetmeye kalkarsanız, rakibin hat-tricklerine de hazırlıklı olmalısınız.

O nedenle, Ali Çankır’ın çok yakın arkadaşı olması dışında bir özelliğini bilmediğimiz Mustafa Ertekin vakası, Ali Çankır’ın kendi kalesine attığı goldür.

İnsan şöyle düşünüyor;

Siz İl Başkanıyken, hem sosyal hayatta hem siyasi çalışmada en yakınınızdaki kişinin görevinden ayrılmasını, sizi terk etmesini anlarım. Onu anlarım ama bir günde en keskin şekilde, en uzağınızdaki partiye katılmasını anlayamam.

Hadi katıldı, bunu bir il başkanı son dakikaya kadar nasıl anlayamaz? (Anlamadığını var sayıyorum çünkü öğrenip de disiplin işlemi yapmadıysa, felaket ki ne felaket!)

 Kim bilir, Çankır’ın transfer olayının açığa çıkmasının ardından yaptığı basın açıklamalarındaki belli belirsiz cümlelerdeki buğunun sebebi de belki bundandır.

***

Öte yandan, bildiğiniz gibi Ali Çankır her ne kadar Efeler’de ikamete başlasa da esas yaşadığı yer Nazilli’dir.

Hatta ‘Nazillili Ali Çankır’ olarak bilinir, iş yeri Nazilli’dedir, üstelik aday olacağını açıkladığı milletvekilliği için de Nazilli bölgesinde çalışma yapmaktadır.

Öz be öz Nazilli’nin evladı olan Ali Çankır, 2020’deki kongreler döneminde partisinin Nazilli örgütüyle sorunlar yaşamıştı. Bu sorunlar yumağı ile boğuşurken, parti örgütünün ve belediye meclis üyelerinin Nazilli Belediye Başkanı ile yaşadığı sorunlara yabancı kalmış, müdahale etmemişti.

İşte bu nedenlerle de Nazilli Belediyesinin kaybedilmesinde, Ali Çankır’ın da dahli vardır ve söylemek gerekir ki;

Kürşat Engin Özcan transferinin 3 kaybedeninden biri Ali Çankır’dır.