Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Aydın Şubesi, toplumda depremlere karşı daima hazırlıklı olunması amacıyla  1-7 Mart tarih aralığında, Deprem Haftası olarak anılan bu haftada “Aydın’ın Depremselliği ve Bina-Deprem Dinamiği İlişkisi konulu eğitim ve söyleşi düzenledi.

Amatör Telsizci olan, yönetim kurulu üyesi ve dernek sekreteri, Jeoloji Mühendisi Anıl Özer, Aydın’ın depremselliği ve büyük menderes grabeninde oluşabilecek deprem dinamiği ile ilgili, çeşitli akademisyenlerin fikirlerini derleyip ve dinleyicilere sundu. Ayrıca, “deprem öldürmez, bina öldürür” söylemini esas alan bina-deprem ilişkisi konusunda da kendi uzmanlığına ait çalışmalarını anlattı.

                Şube Başkanı Semih Demirel’in yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

“Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu biliyoruz. Aydın’da 1. derecede deprem hassasiyeti olan bir bölge. Kahramanmaraş depreminde, kriz merkezi tarafından görevlendirildiğimiz bölgede yaptığımız çalışmalar esnasında, yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizi Aydın konusunda da düşünmeye sevk etmiştir. Dernek çatımız altında konu ile ilgili bir mühendis dostumuzun olması hızla bu konu üzerine eğilmemizi sağladı. İvedilikle bu konunun konuşulmasını ve düşünülmesini istiyoruz. Bu bilinçlendirme çalışması için söyleşi ve eğitimlerimiz  devam edecektir.”