Tezcan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önerge şu şekilde:
Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan bir ihaleye ilişkin 22 Ocak 2022 tarihinde bir soruşturma başlatılmıştır.
Bu soruşturma kapsamında, Kuşadası Belediyesi Fen işleri müdürü, fen işleri müdürlüğünde çalışan memur ve sözleşmeli toplam 6 personel soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırılmıştır.
​Bu süreçte, Kuşadası Belediyesi Başkanı ve yönetimi soruşturmanın önünü açmak üzere gereken bütün desteği vermiş olup, gerek müfettişlerce gerekse savcılık tarafından iddiaya konu tüm dosyalar alınmış ve deliller toplanmıştır. 
​Delil karartma, delil gizleme ihtimali olmamasına rağmen şüphelilerin evlerine 04 Ekim 2022 tarihinde, sabaha karşı yapılan baskında gözaltılar gerçekleşmiştir.  
Tümü tutuklamaya sevk edilen 6 kişiden; 4’ü hakkında tutuklama, 1’i hakkında denetimli serbestlik, 1 kişi için serbest bırakılmasına dair karar verilmiştir.
9 aydır herhangi bir kaçma şüphesi olmayan, aynı ilçede yaşamayı sürdüren bu kişilerin evleri basılarak gözaltına alınması ve sonrasında bu kişilerin adliye önünde teker teker sıraya dizilerek bekletilmesi özel bir algı operasyonuna işarettir.
Bunun yanı sıra şüphelilerin yüzleri açık bir şekilde teşhir edilerek, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı resmi twitter hesabından  özel bir montaj yapılarak, video yoluyla servis edilmiştir.
Masumiyet karinesini hiçe sayan, yargı sürecini etkilemeye yönelik Anayasa’ya aykırı bu durum, planlı özel bir algı operasyonu olduğu şüphesini kuvvetlendirmektedir.
1- Soruşturması devam eden şüphelileri bu şekilde teşhir ve sosyal medyada servis ederek neyi amaçlıyorsunuz?
2- Açıkça Anayasa’ya  masumiyet karinesine aykırı ve adil yargılamayı etkileme suçu niteliğinde yargıya müdahale oluşturacak bu uygulamalar bakanlığınızın bilgi ve rızası dahilinde midir?
3- Değil ise sorumlular hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?”

tezcan-1