Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan'ın AK Parti'ye transferini yazdı.

Yılmaz Özdil  köşe yazısında şu ifadelere yer verdi;

“Millet ittifakı'nın adayı olarak, CHP'nin desteğiyle İyi Parti'den seçilen Nazilli belediye başkanı, AKP'ye geçti.

Çünkü…

İl olma rüşveti verdiler.

Muhtemelen seçimden önce il yapılacak, Aydın'ın neredeyse yarısı koparılacak, İzmir'in bile iki ilçesi alınacak, Nazilli'ye bağlanacak.

Sayın medyamız şu anda pek üzerinde durmuyor ama, 2023 seçiminin temel vaadlerinden biri bu olacak.

AKP/MHP ittifakı oy devşirmek için il sayısını 100'e çıkarmayı planlıyor, Nazilli bu operasyonun ilk hamlesi… Fabrika kuramıyorlar, il kuracaklar, gençlere iş veremiyorlar, plaka verecekler!

Otomobilin çarptığı yaya öldü Otomobilin çarptığı yaya öldü

İktidar bol keseden il dağıtacağı için, CHP ve İyi Parti de kaçınılmaz olarak bu yola girecek, muhalefet de en az 10 kadar il sözü verecek.

CHP şimdiden “Siverek'i il yapacağız” diye söz verdi bile.

Bandırma, İnegöl, Çorlu, Lüleburgaz, İskenderun, Polatlı, Fethiye, Alanya, Tarsus, Ünye, Ereğli, Elbistan, Midyat, Cizre, Erciş, Gebze için kulis yapılıyor.

Midyat ve Erciş il yapılırsa, Mardin ve Van büyükşehir statüsünü kaybedecek, Fethiye il yapılırsa, Muğla'nın büyükşehir statüsünü koruyabilmesi çok zor görünüyor.

Yüksekova'yı Hakkari'nin, Cizre'yi Şırnak'ın il merkezi yapma girişimleri var, bunlar olursa, Hakkari ve Şırnak ilçe haline gelecek.

Seçim vaatleri 100 il'le sınırlı kalmayacak.

1000 ilçe olacak.

Şu anda 922 ilçemiz var, en az 80 beldeye ilçe sözü verecekler.

Gençlere iş veremiyorlar, kaymakam verecekler!

İlçe kaydırmalarıyla, nüfus kaydıracaklar… Ceyhan ve Yumurtalık'ın mesela, Adana'dan koparılıp, Osmaniye'ye bağlanacağı konuşuluyor, böylece Osmaniye büyükşehir yapılmış olacak.

2023 seçiminde 100 il olursa, 2024 belediye seçiminde il yapma vaadlerinin nerelere varacağını, varın siz hesap edin.

Halbuki…

Şehir, sosyal bir sıfattır, insanların yaşam kalitesini, bilime sanata kültüre spora ulaşabilme imkanını tanımlar, gelişmişlik statüsüdür.

İl-ilçe ise, idari sıfattır, coğrafi sınırları tanımlar.

Herhangi bir yerleşim merkezini “şehir” yapmadan “il” yaparsan, o bölgede yaşayan insanların hayatında hiçbir şey değişmez.

Ama ne desek boş tabii…

Uganda seviyesine düşmüşken, dünya lideri olduğumuza inanılıyorsa, sizin ilçenin adını Los Angeles yapacağız, Amsterdam'ı da size bağlayacağız desen, davul zurnayla halay çekerler!”

köşe