Aydın'da kağıt fabrikasında çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı Aydın'da kağıt fabrikasında çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı


AK Parti Söke İlçe Başkanı Süleyman Yılmaz, Çarşamba günü yapılacak Kent Konseyi Genel Kurulunun yönetmelik ve tüzüğe aykırı olduğunu öne sürdü.
Kendilerine genel kurul için davet iletildiğini söyleyen Yılmaz, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Söke Belediyesi tarafından, 10.07.2024 Çarşamba günü yapılması planlanan Kent Konseyi seçimli genel kurulu için tarafımıza katılımımız ve temsilci atamamıza dair bir davet geldi. Kent Konseyi yönetmeliğine ve tüzüğünün usul ve esaslarına aykırı, yasal dayanağı olmayan bu genel kurulu, Söke AK Parti İlçe Başkanlığı olarak tanımadığımızı ve katılmayacağımızı kamuoyuna duyurur  bu usule aykırı girişim karşısında tüm katılımcıları adilane bir duruş sergilemeye davet ederiz" dedi.

CHP Söke İlçe Başkanı Muammer Akmazlar ise Yılmaz'a yanıt verdi.
Akmazlar yanıtında şu ifadeleri kullandı:
"Söke Ak Parti llçe Başkanı yine eksik bilgi ve donanimla talihsiz bir açıklamaya imza atmış.
10 Temmuz'da yapılacak olan Kent Konseyi genel kurulunu, yönetmeliğine ve tüzüğünün usul ve esaslarına aykırı, yasal dayanağı olmayan' olarak nitelendirmek; bilgisizliğin dik alasıdır.
3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 76'ncı maddesine dayanılarak hazirlanan Kent Konseylerinin yönetmeliği gayet açık ve nettir.
Ak Parti Söke İlçe Başkanının belirttiği gibi ne usule, ne esasa, ne de yasaya aykırı bir durum vardır. Yönetmelikte belirtildiği gibi Kent Konseyi Genel Kurul toplantısı yerel seçimleri izleyen ilk 3 ay içinde yapılır. Genel Kurul belediye başkanının çağrısı ile toplanır.
Bu konu bu kadar basittir.
Ayrıca Kent Konseyleri Birliği tarafından da Nisan ayında belediyelere, genel kurul sürecinin başlatılmasıyla ilgili çağrı yapılmıştır. 
Ancak anayasayı dinlemeyenler, adaleti bu güne kadar kendi işlerine geldiği gibi kullananların; 'adilane duruş sergileme' daveti oldukça mizahi bir durumdur.
Siyasi partiler Kent Konseylerinin bileşenlerinden biridir ancak kent konseyleri siyaset yeri değildir. Sivil oluşumdan bahseden mevcut Kent Konseyi Başkanının, bir siyasi partinin kadın kolları başkanı olma sıfatıyla birlikte yönetmeye çalıştığı Söke Kent Konseyi'ni boğazına kadar siyasete bulaşturmıştır.
Bu kabul edilebilir bir durum değilken, AK Parti İlçe Başkanının açıklamasıyla; partisinin kadın kolları başkanına destek vermesi, genel kurulu tanımıyoruz demesi 'kaş yaparken, göz çıkarmaktan başka bir olgu' değildir. 
İlçe Başkanı açıklamasıyla, Kent Konseyi'ni siyasete alet etmeye devam etmektedir.
Takdiri siz değerli kamuoyuna birakiyor.
Önceki dönem genel kurulda seçimi ne şekilde kazandiklari malum grubun; haksiz, yersiz ve sadece koltuğu bırakmamak adına yaptıkları açıklamaları sadece gülerek izlediğimizin bilinmesini isterim."

Editör: Meltem Danışman