Söke Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Başar, online yemek sipariş sistemleri tarafından esnaftan alınan komisyon oranlarının her geçen gün arttığına dikkat çekerken  “Yasa gereği yüzde 6 olması gereken komisyon miktarı bu sistemlerin keyfi uygulaması ile sürekli artış gösteriyor. Bugün esnafımız yüzde 18 ila yüzde 45 arasında değişen komisyon oranları ile karşı karşıya. Bu firmalar ayrıca, hizmet bedeli, tanıtım, reklam, açılış ücreti ve joker uygulaması gibi yöntemlerle komisyon oranlarını sürekli arttırıyor. Lokantacı esnafının yaşayabilmesi için bu oranın ilgili yönetmelikte de belirtildiği gibi yüzde 6’nın üzerine çıkmaması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Artan maliyetlerin nedeniyle esnafın zor günler geçirdiğini belirten Başkan Başar   “Lokantacı esnafı çok zor bir süreçten geçiyor. Esnafımız sürekli artan girdi maliyetlerini fiyatlarına yansıtamadığı gibi, daralan piyasalar nedeniyle de eski satışlarını yapamıyor. Bir çok arkadaşımız kredi kartları ve borçlarla ayakta durmaya çalışıyor” dedi.

Söke Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Başar  sözlerine şöyle devam etti; Bir işletmenin kirasından, personeline, temel gıda malzemesinden, elektriğine, suyuna, akaryakıtına kadar bir çok gideri var. Bugüne kadar kısmen uygulanan tedbirler yetersiz kalıyor. Lokantacılar olarak bizim köklü çözümlere ihtiyacımız var. KDV indirimi, vergi muafiyeti, kira stopajlarının indirilmesi veya kaldırılması gibi çözümlerin acilen hayata geçirilmesini istiyoruz.”