Söke Belediyesi’nden konuya dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Doğru bilgi ve bu doğru bilgiyle fikir sahibi olmak” çok önemli kavramlar.

Sosyal medyada herkesin kafasına göre soru sorabildiği ve yorum yapabildiği ortam, bilgi kirliliğine yol açıyor. Buna bir de ön yargılar, hırslar eklenince kirlilik ‘çamur at, izi kalsın’ durumuna dönüşüyor.

Son günlerde bir mezarlık alanı tartışması yaratılıyor.

Belediyenin ilgili biriminden bilgi almadan, kulaktan dolma cümlelerle yazılan iki-üç kelimelik göndermeler algı yaratmaktan başka bir yöne gidemiyor.

Söke Belediyesi tarafından yapılacak Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin mezarlık için ayrılan alana yapılacağı, Söke’nin mezarlıksız kalacağı hatta ileri gidip Sökelilerin ölülerini nereye gömeceğine kadar sorular soruluyor.

Yok böyle bir şey!

“MEVCUT MEZARLIKLARA DOKUNULMAYACAK !”

İddia edildiği gibi geçmiş yıllarda mezarlık alanı olarak belirlenen alana son birkaç yıldır yapılan defin yerlerine dokunulmadı, dokunulmayacak. Bir kere burada yakınlarının kabri bulunanların içleri rahat olsun. Söke Belediyesi proje planlama çalışmalarında definler buna göre yapılmış ve proje alanı dışında tutulmuştur. Son aylarda zaten definler yeni belirlenen alana yapılmaktadır.

GES alanı bu mezarlık alanının yanından başlıyor.

Hiçbir belediye vatandaşlarının cenazesini yerinden etmez. Bu nasıl bir hayal ürünüdür.

Geçmiş yıllarda mezarlık alanı olarak belirlenen alanda yapılan teknik çalışmalar, GES Projesi için çok daha uygun bulunduğundan burada imar planı değişikliği yapılması söz konusu olmuştur. Bu nedenle olağanüstü toplanan belediye meclisi bu kararı oy birliği ile almıştır. Tüm teknik analizler hassasiyetle yapılmıştır.

“AYNI BÖLGEDE YENİ MEZARLIK ALANI TAHSİS EDİLDİ”

Söke Belediyesi Söke’yi elbette mezarlıksız bırakmayacak. Ki bu nedenle aynı bölgede 102 dönümlük arazinin devrini hazineden gerçekleştirmiş, bu yeni alanı mezarlık yeri olarak kullanmaya çoktan başlamıştır.

“GES SÖKE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

GES, Söke Belediyesi’nin elektrik üreterek ciddi şekilde ekonomik geri dönüşüm alacağı bir projedir. Son yıllarda elektriğe gelen zam oranları, Söke Belediyesi’nin giderlerinde önemli kalemlerden biri olan elektrik sarfiyatına bakıldığında Söke Belediyesi, dolayısıyla Söke halkı kar edecektir. Elde edilen gelir ne Söke Belediye Başkanı, ne meclis üyelerinin cebine girecek. Söke Halkının cebinden çıkacak paraların yerinde kalmasını sağlayacak.

“RANT VARSA, BU SÖKE HALKININ RANTIDIR”

Algı yaratmak üzere yapılan paylaşımlarda biri yada birilerine rant sağlamak için yapıldığını iddia etmek, günümüz dünyasında yenilenebilir enerjiyi, çevre ve doğa bilincinden bir haber olmak anlamına gelir. Evet burada bir rant ve fayda var; ancak bu rant Söke Halkı’na sağlanacak ranttır.

Ayrıca planlama çalışmaları son aşamasına gelmiş projenin henüz ihalesi yapılmamıştır. Projenin hangi şartlarla ihaleye çıkacağı ve hayata geçirileceği yine zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklanacaktır.

“ASIL PROJEYİ VE HİZMETİ GÖRMEZDEN GELMEK İHANETTİR”

Tüm bunlara bakıldığında Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’in göreve geldiği ilk günden bu yana üzerinde çalıştığı ve hayata geçirmek istediği GES Projesi, iktidarı ve muhalefeti ile Söke Belediye Meclis Üyelerinin ortak kararıyla Söke’ye kazandırılacak büyük bir hizmettir. Alınan kararı ve hayata geçirilmeye çalışılan hizmeti ihanet olarak göstermek, aslında ihanettir.

DEĞERLİ SÖKELİLER!

Söke Belediyemiz aydınlık bir gelecek ve güçlü bir Söke için çalışmalar yürütmektedir.

Tüm yıpratma ve karalama çalışmalarına rağmen ilçeniz için faydalı projeleri hayata geçirmek üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Lütfen içi boş, bilgi ve belgeye dayanmayan sözlere ve yorumlara itibar etmeyiniz.