banner47

Aydınlı vekil Aydınlı bakana sordu

40 bin Kıbrıs gazisine madalyaları verilmedi mi?

Aydınlı vekil Aydınlı bakana sordu
banner68
banner108

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 1974 yılında düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 40 bin gazinin büyük kısmına hala devlet şeref madalyası verilmediğini iddia ederek, madalyaların ne zaman verileceğini sordu. Bülbül, Aydınlı bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un bu soruya yanıt vermesini istedi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 20 Temmuz 1974’te düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerin devlet şeref madalyalarının hala verilmediğini iddia etti.

Konuyu soru önergesiyle meclis gündemine taşıyan Süleyman Bülbül, “Ülke savunması, barışın korunması amacıyla ya da Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalar gereği ülkemizde veya başka ülkelerde operasyon veya savaşa katılan, burada hayatını kaybeden şehitlerimiz, yaralı ya da sağ olarak geri dönen gazilerimiz, ülkemizin ve toplumumuzun en önemli değerleridir. Ancak ne yazık ki şehitlik ve gazilik mertebesi de siyasallaştırılmış, şehit ve gazilerimiz görev yaptıkları yerlere göre ayrıma tabi tutulmuştur. Bu durum tam anlamıyla, milli beraberlik ve değerlere bağlılıkta ikilik yaratmaktır. Bunun en açık örneği de, 15 Temmuz’da darbe girişimi sırasında şehit düşen, gazi olan vatandaşlarımıza Devlet Şeref Madalyası zaman kaybetmeden verilirken Kıbrıs Gazilerimizin 44 yıldır ana sütü gibi helal olan Devlet Şeref Madalyalarını alamamış olmalarıdır” dedi.

Aydınlı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, “Kaç Kıbrıs Gazisine Devlet Şeref Madalyası verilmemiştir? Gerekçesi nedir? 44 yıldır verilmeyen Devlet Şeref Madalyası ne zaman gazilerimize verilecektir? Ülkemizde gazilik mertebesine erişen ancak Devlet Şeref Madalyası almayan kaç kişi vardır?” sorularını yöneltti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER