Denizli'de doğaltaş şirketi Faber Mermer'in Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Cinkaya, 14 Aralık'ta Aydın ilinin Didim ilçesinden kendisine ait FBR isimli teknesiyle denize açıldıktan sonra kendisinden haber alınamadı.

Ailesinin kayıp ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri, Cinkaya'nın boş teknesini Eşek Adası yakınlarında buldu, ancak kendisine ulaşılamadı.

Didim’de 23 düzensiz göçmen ve 3 organizatör yakalandı Didim’de 23 düzensiz göçmen ve 3 organizatör yakalandı

Tekneden düştüğü değerlendirilen iş insanını bulmak için günlerce denizden ve havadan süren arama kurtarma çalışmaları sonuçsuz kaldı. Cinkaya'ya ait cüzdan, telefon ve diğer tüm şahsi eşyalarının teknede olduğu tespit edilmişti.

Yunanistan yetkililerinin İnterpol ile paylaştığı bilgide, 17 Aralık’ta öğlen saatlerinde Samos Adası’nda Mavrikos Mykalis sahilinde cansız bir erkek cesedinin bulunduğu, otopsi ve kimlik tespiti için Samos’ta bir hastaneye götürüldüğünü bildirilmişti. Bu gelişme sonucunda Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Yunanistan yetkilileri ile iletişime geçti.

Aile üyelerinden Didim Devlet Hastanesi’nde alınan DNA örneklerinin bulunan erkek cesedi ile karşılaştırılması yapıldı.
Cinkaya ailesinin avukatı Harun Ümit Eren, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “17 Aralık'ta Yunanistan'ın Samos Adası Mavrikos Mykalis sahilinde bir erkeğe ait cansız beden bulunduğu haberini almamızın ardından, kayıp olan müvekkil Yasin Cinkaya'nın kardeşi Yavuz Cinkaya, Yunanistan'a seyahat ederek teşhis işlemlerine katılmıştır. Yapılan teşhis sonucunda, Samos Adası Mavrikos Mykalis sahilinde bulunan cansız bedenin müvekkil Yasin Cinkaya'ya ait olduğu Yavuz Cinkaya tarafından teyit edilmiştir. Ne yazık ki DNA test sonuçları da bu bedenin Yasin Cinkaya'ya ait olduğunu doğrulamıştır. Müvekkil Faber Holding Yönetim Kurulu üyesi Yasin Cinkaya’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.
Cinkaya ailesi tarafından yapılan açıklamada da ““ACI KAYBIMIZ Sevgili bir eş, evlat, baba, dayı, amca, ağabey ve kardeş olan Yasin Cinkaya aramızdan ayrıldı. Onun sevgisi, neşesi ve iyilikleriyle dolu yaşadığı yıllar, arkasında derin bir iz bırakarak gözlerimizin önünde yüzlerce anı bıraktı. Hayat, onun yokluğunda sessiz ve eksik hissettirecek. Ancak Yasin Cinkaya’nın bize bıraktığı sevgi, sabır ve anlayışla dolu olan mütevazı miras her zaman kalplerimizde yaşayacak. Cinkaya ailesi olarak canımız Yasin Cinkaya’yı sonsuzluğa uğurluyoruz. Cenaze töreni, 17.01.2024 Çarşamba günü öğlen namazına müteakip Çamlaraltı Mahallesi Üniversite Cd. Merkez/Denizli adresindeki Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii ve Külliyesi’nde düzenlenecektir. Cenaze töreninden sonra Şemikler Aile Mezarlığına defnedilecektir. Bu acılı zamanda Yasin Cinkaya'nın ailesi olarak tüm sevenlerinin ve yakınlarının cenaze töreninde yanımızda olmalarını dileriz. Başımız sağ olsun” ifadeleri kullanıldı.

Editör: Meltem Danışman