Aydın'da yolun karşısına geçmeye çalışan kadın hayatını kaybetti Aydın'da yolun karşısına geçmeye çalışan kadın hayatını kaybetti

(Haber: Naci ERİŞ)
Eski Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç’ın başı, belediye başkanlığı döneminde yapılan usulsüz projeler ve ödemelerle dertte.
Hakkında çeşitli mahkemelerde çok sayıda dava açılan Rıfat Kadri Kılınç, bu kez Ağır Ceza’lık oldu.
Kılınç’ın görevden ayrılmasının ardından İçişleri Bakanlığı müfettişleri ve bilirkişilerin hazırladığı raporlarda, bazı proje ve çalışmalar için yapılan ödemelerin usulsüz olduğu tespit edilmişti.
İlçedeki meydan projesi, bazı mahallelere yapılan düğün salonları, yol yapım çalışmaları ve ilaçlama işlerinde, iş yapılmadığı halde ödemelerin gerçekleştirildiği belirlenmişti.
Gerçeğe aykırı belge düzenlenerek yapılan ödemelerle ilgili Eski Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç’ın da aralarında olduğu bazı belediye çalışanları ve özel firma yöneticileri hakkında, ‘edimin ifasına fesat karıştırma’ suçlamasıyla çok sayıda dava açılmıştı.
Sadece meydan yapım işi ihalesinde 650 bin liraya yakın yolsuzluk yapıldığı tespit edilirken, açılan davaların toplamında usulsüz ödendiği ortaya çıkan miktar milyonlarla ifade ediliyordu.
2020 ve 2021 yıllarında açılan davaların yanı sıra, Asliye Ceza Mahkemelerinde 10’dan fazla yeni dava açıldığı ve mahkemelerin ‘görevsizlik’ kararı vererek ‘zimmet’ suçlamasıyla dosyaları Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği ortaya çıktı.
Kılınç hakkındaki davalar tek bir dosya üzerinde birleştirilerek yargılamaya Ağır Ceza Mahkemesinde devam edileceği öğrenildi.