Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın İYİ Parti’den AK Parti’ye geçmesinin ardından Nazilli’nin Aydın’dan ayrılarak il yapılacağı iddiası gündeme oturdu.  Nazilli’nin yanında İzmir’den Ödemiş, Kiraz ve Beydağ ilçelerinin de bu sınıra dahil edileceği ise kamuoyunda tartışılmaya başladı.

SİYASİ HESAPLARLA ALINMAK İSTENEN BİR KARAR


Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, söz konusu iddialarla ilgili değerlendirmede bulundu, Nazilli’ye bağlanması konusunu kesin bir dille karşı çıktığını söyledi. Başkan Eriş açıklamasında “Bunlar siyasi hesaplarla alınmış kararlar. Yazdan beri bu yönde çalışmaların olduğunu biliyoruz. Bizden önce Kiraz ve Beydağ’ın bağlanması durumu konuşuluyordu geçtiğimiz aylarda. Nazilli Belediye Başkanı’nın AK Parti’ye transferinde de bunun etkili olduğunu düşünüyorum.  Kendisi Kiraz’ı da ziyaret etti, sonrasında transferi ile daha çok adımlar atıldı. Ancak Ödemiş’in Nazilli’ye eşdeğer bir ilçe olarak bağlanması asla Ödemiş halkı olarak kabul etmeyiz. Siyasi bir hesapla da olsa, ekonomik hesapla da olsa böyle bir bağlantıyı asla kabul etmeyiz. Bunun getirisi götürüsü anlamında alınacak bir karar değil, sadece siyasi hesaplarla alınmak istenen bir karar olarak görüyoruz. Her vatandaşımız, odalarımız, muhtarlarımız, STK’lar ile bunun yanlış olduğunu haykırırız. Eğer böyle bir karar alınırsa siyasi düşünceler ile alınan kararların birçok sonucu olur. Tapu işlemleri, kayıtlar, kabir adresleri bile değişecek. Böyle bir şey kabul edilmez. Düzce, Yalova gibi doğal afetlerde sağlanan avantajların sağlanacağı konuşuluyor ancak oradaki lokal olarak bölgede çözülmüştür. Bizi Aydın ile ayıran Aydın dağları var. Bizim Aydın ile hiçbir ticari ilişkimiz bile söz konusu değil. Beydağ biraz olabilir, ancak o ilçemiz de sonuçta yıllardır İzmir’in nimetini almış. Kiraz’ın mesela ne işi var Nazilli ile. Belki 1 köy yakınlığı vardır, onun haricinde hiçbir şey yoktur. Ödemiş’in ise hiçbir bağı yoktur. Böyle siyasi hesapların olmasını asla kabul etmeyiz. Böyle bir karar varsa tekrar gözden geçirilmeli, yoksa biz gerekli tepkiyi gösteririz. Buna rağmen alınacak bir karar olursa halkımız ile bunun siyasi bedellerini bu kararı alan kurumlara seçim zamanı ödetiriz” ifadelerini kullandı.

İL OLMAYI KABUL EDEBİLİRİZ


Nazilli’nin dışında Ödemiş, Tire, Kiraz gibi ilçelerin birleşerek bir il olmasına nasıl bakacağı sorusuna da yanıt veren Eriş, “O yönü ile bakılabilir. Bayındır ile biz olabiliriz. Tire’nin bizimle birlikte olmak isteyeceğini çok düşünmüyorum, onlar da ayrı bir il olmak isteyebilir. Bunun içine Selçuk’u da katabiliriz. Yani Küçük Menderes olarak ayrı bir il düşünülecekse bu başımızın üstüne. Yıllardır konuşulan bir şey bu. Hak ettiğimiz de alacağımızı düşünüyorum. Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk ve Bayındır eklendiğinde böyle bir il olmayı kabul ederiz. Hem ekonomik açıdan hem havza sorunları açısından böyle bir şeye sıcak bakarız. Sonuç olarak ortak sorunlarımız, toprak birlikteliğimiz var. Ancak Nazilli ile böyle bir birlikteliğimiz yok. Geçtiğimiz yazdan beri böyle duyumlar bizim de kulağımıza geliyor. Nazilli Belediye Başkanı’nın AK Parti’ye transfer olmasının altında da gerekçe olarak bu yatıyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

site-ee