Kredi için 3 yılda 9 milyon lira faiz ödeneceği, faiz oranının yüzde 90'ı bulacağı öğrenildi.


(HABER: NACİ ERİŞ) 
Nazilli Belediye Meclisi Temmuz ayı oturumunda, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a kredi çekilmesi için yetki verilmişti. Başkan Özcan'ın bu yetkinin bir kısmını kullandığı öğrenildi. 
Özel bir bankadan 10 milyon lira kredi kullanan Kürşat Engin Özcan'ın imza attığı koşullar ise dudak uçuklattı. 
Devreden borçların ödenmesi, yatırımlardaki personel ödemeleri ve cari harcamalarda kullanılması için kullanılan kredi miktarının 10 milyon lira olduğu öğrenildi. 
Kredi anlaşmasına göre, geri ödemeler 36 takside bağlandı. 
Kredi geri ödemesinin ise yüzde 90'a varan faiz oranına ulaştığı, 10 milyon lira kredi için 9 milyon lira faiz ödeneceği ifade edildi. 
Bu rakamlara göre, Nazilli Belediyesi faiziyle birlikte her ay 528 bin lirayı bankaya ödeyecek. 
Toplam 19 milyon liraya ulaşan ödeme için, belediye meclisinde alınan karar doğrultusunda, belediyenin elektrik ve hava gazı tüketim vergisi gelirleri teminat olarak gösterildi.
Yüksek faizle alınan kredinin Nazilli halkının paralarını çarçur etmek anlamına geldiğini ifade eden vatandaşlar, "Kürşat Engin Özcan göreve geldiğinde belediye borçlarını kapatacağını söylemişti. Ancak öyle olmadı.  İlçeye hizmet edilmediği gibi tasarruf edilen bir kalem de göremiyoruz. Borçların 200 milyon lirayı aştığını biliyoruz. Bu kadar yüksek faiz ile borçlanmak akıl karı değil. Başkan bey ne yapmak istiyor" yorumunda bulundu.

nazilli-11