Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Aydın’ın yanlış yönetim nedeniyle çok zarar gördüğünü söyledi. Tarım fuarını ziyaret eden Savaş, “Çiftçilerimiz bu topraklara en büyük yatırımı 31 Mart’ta yapacak” dedi.

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın ile birlikte Tarım Fuarında stantları ziyaret ederek firma sahipleriyle görüşme gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında Mustafa Savaş'tan çiftçilere yönelik önemli açıklamalar geldi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin yanlış yönetiminin Aydın'a çok büyük zararlara neden olduğuna dikkat çeken Mustafa Savaş, " En büyük zarar kayıp yıllarımızdır. Giden bu topraklardan gidiyor, giden çiftçimizden gidiyor. Biz inanıyoruz ki çiftçimiz bu topraklara en büyük yatırımı 31 Mart'ta sandıkta yapacak. Verecekleri bir oyla Aydın'ın kaybedilmiş yıllarına dur diyecekler. Katma değer yaratacak projeleri çok hızlı şekilde hayata geçireceğiz inşallah" diye konuştu.

"ONLAR BOŞ VAAT, BİZ PROJE GETİRİYORUZ"

Zeytin, zeytinyağı, incir, kestane, pamuk üretiminde ülkemizin en büyük üretim potansiyellerine sahip olan Aydın'ın kendi markasını oluşturamadığı için çiftçinin ve üreticinin eline geçen kârın beklenenden düşük olduğuna dikkat çeken Mustafa Savaş, "Üreticimiz ürününü bire satarken üreticiden bu ürünü alan kişiler de bu ürünü işleyip on katına satıyor. Aradaki fark, başkalarına gidiyor. Örnek verelim, kestane üretimi bizde fakat kestane şekeriyle ünlenen şehrimiz Bursa. Bu iller aldıkları ürünü işleyerek, ürüne katma değer sağlayarak bu büyük kârı elde ediyorlar. Bu durumda Aydın kaybederken başka illerimiz kazanıyor. Biz bu kaybı ortadan kaldırıp vatandaşımıza daha fazla kazandıracağız inşallah. En kısa zamanda Aydın’a lâyık bir fuar merkezi yapacağız" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun vaat ettiklerini yapamayan tescillenmiş bir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu dile getiren Savaş, "Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Bölgesini kuruyoruz. Bu birilerinin söylemleri gibi boş vaat değil bilakis Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı. Hükümetimizin ikinci 100 günlük eylem planı içerisinde yer alıyor. Tarımda kalite artacak. Çiftçimiz daha fazla kazanacak. 2014'te Sayın Çerçioğlu 133 proje açıkladı. Bunlardan sadece 13'ünü yapabildi. Bir yandan en küçük projeleri bile yapamayan bir Büyükşehir Belediyesi diğer taraftan Marmaray ve dünyanın en büyük havalimanı gibi birçok projeyi başarıyla yapmış bir AK Parti iktidarı. Onlar size boş vaatler, biz de size proje getiriyoruz" dedi.

"AMACIMIZ YUNANİSTAN, İSPANYA VE İTALYA'YLA REKABET"

Aydın'da üretilen zeytinyağının kalitesinin çok yüksek olmasına rağmen İtalya, Manisa ve Yunanistan kadar markalaşma sağlanamadığını belirten Mustafa Savaş, "Bu ülkeler başarmış biz niye başaramayalım. Markasından, ambalajına kadar çok titiz bir çalışma ile dünya genelinde bir pazara hükmediyorlar. Biz eksikleri tamamlayacak, işletmeleri bu konuda yönlendirecek ve bu ülkelerle rekabet eder duruma geleceğiz" diye açıklama yaptı.