Kuşadası’nda geri itilen 75 düzensiz göçmen karaya çıkarıldı Kuşadası’nda geri itilen 75 düzensiz göçmen karaya çıkarıldı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü, Milli Park’a girişlerle ilgili açıklama yaptı.
Açıklamada 2023 yılı itibariyle Milli Parkın ana  giriş kapısında Serbest Geçiş Sisteminin devreye girdiği ve giriş ücretinin ödeme sırası beklemeden, HGS hesabından otomatik tahsil edildiği hatırlatıldı. 
HGS etiketi bulunmayan ya da bakiyesi yetersiz olan sürücülerin ‘Geçici İhlalli Geçiş Sistemi’ kapsamına alındığı, geçiş ücretinin 30 gün içerisinde ödenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, ödeme yapılmaması halinde ise cezai yaptırım uygulandığı ifade edildi.
Açıklamada şu ifadeler yer verildi:
“Geçici İhlalli Geçiş Sistemi kapsamına alınan aracınız için giriş yaptığınız tarih dahil olmak üzere 30 gün içerisinde her hangi bir gecikme zammı veya gecikme faizi uygulanmaksızın;
a) HGS hesabınıza yükleme yapmanız durumunda sistem üzerinden otomatik olarak tahsil edilecektir.
b) HGS etiketiniz yok ise hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine üzerinden araç plakanızı girerek “milli park ihlal sorgulaması” yapıp online veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
Geçici İhlalli Geçiş Sistemindeki aracınıza ait Korunan Alan Giriş Ücreti borcunuzu 30 gün içerisinde ödememeniz durumunda aracınız Kesin İhlalli Geçiş Sistemi kapsamına alınacaktır.
Kesin İhlalli Geçiş Sistemi kapsamına alınan araçlardan Korunan Alan Giriş Ücreti 2873 Sayılı Milli Parklar Kanununun Ek Madde-1 ikinci fıkrasındaki hüküm gereği aracınız giriş yaptığınız “korunan alanın giriş ücretinin on katı tutarında idari para cezası” uygulanacaktır. Aracınıza uygulanacak İdari Para Cezası 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tarafınıza tebliğ edilecektir.
Aracınıza uygulanacak “korunan alanın giriş ücretinin on katı tutarında idari para cezası” tutarı ile birlikte “korunan alan giriş ücreti tutarını” tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde hgsmusteri.ptt.gov.tr web adresi üzerinden her hangi bir gecikme zammı veya faizi uygulanmaksızın online ödeme yapmanız gerekmektedir.”