Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Büyük Menderes Nehri’ndeki atıklar nedeniyle binlerce balığın öldüğünü açıkladı.

Büyük Menderes Nehri’nde suların getirdiği çöpler, ağaç kütükleri ve çalı çırpı nedeniyle menfezlerin tıkandığını ve bu alanlarda temizleme çalışması yapılmaması nedeniyle binlerce balığın öldüğünü ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “Eğer çöpler bir an önce yerinden alınmazsa, tekrar yağmur yağması durumunda atıklardan oluşan ada daha da büyüyerek köprüye büyük baskı oluşturacaktır. Oksijensizlikten daha çok balık ölümleri meydana gelecek ve buradaki ekosistem çökecektir.” Dedi.

EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü’nün konuya dair yaptığı açılamanın tamamı şöyle: Geçtiğimiz Pazar günü, Söke’ye bağlı Sarıkemer beldesinde bulunan Büyük Menderes Nehri üzerindeki Taşköprü’nün, yukarı havzadan suların getirdiği çöpler, ağaç kütükleri ve çalı çırpı nedeniyle menfezleri tıkanmış ve sürekli gelen atıklar nedeniyle kuzey bölgesinde atıklardan oluşan büyük bir ada haline dönüşmüştü.

Bugün yerinde yaptığımız incelemelerde, atıkların daha da arttığını ilgili kurumlar tarafından bir çalışma yapılmadığını gördük.

Çöplerin bulunduğu bölgede balıkçıl kuşlarının yoğun olduğunu görünce, atıkların çevresinde bir inceleme yaptık.

Kargı kamışlarının olduğu kıyı kesimlerinde, yavru balıklardan, kiloya yakın balıklara kadar binlerce balık ölüsü tespit ettik. Yörede ki vatandaş görüşmelerinde bazı kişilerin iri balıklardan topladıklarını öğrendik.

Bu balıkların kesinlikle yenmemesi, büyük koku da oluşacağından halk sağlığı açısından bu alandan temizlenmesi gerekir.

Suyun içindeki ağaç kütüklerin vatandaşlar tarafından köprü üzerine karaya çıkarılmaya çalışıldığı görülmektedir.

Bu işlem sırasında vatandaşların suya düşme riski bulunduğundan, hayati önem taşıdığı bilinmelidir.

Eğer çöpler bir an önce yerinden alınmazsa, tekrar yağmur yağması durumunda atıklardan oluşan ada daha da büyüyerek köprüye büyük baskı oluşturacaktır.

Didim Belediyesi can dostların yanında Didim Belediyesi can dostların yanında

Oksijensizlikten daha çok balık ölümleri meydana gelecek ve buradaki ekosistem çökecektir.

DSİ, daha önce Söke Regülatörüne uyguladığı ve başarılı olduğu yüzer bariyer sistemini, Taşköprü’nün önüne de uygulamalıdır.

Menderes temiz aksın, sulara çöp atılmasın, Tarihi Taşköprü yıkılmasın, balıklar ölmesin diye hep birlikte başarmalıyız.