Başkan Çerçioğlu’ndan kurban bayramı mesajı Başkan Çerçioğlu’ndan kurban bayramı mesajı

Sabah saatlerinde Aydın Adliyesi’ne gelen köylüler ve köylülerin bu mücadelesine destek veren bazı çevreciler köylüler adında dava açan Koçarlı Bağarcık Mahallesi sakini Dursun Sarı’ya destek verdiler.

Dursun Sarı’nın mahkemeye müracaatının ardından Aydın Adliyesi önünde topluluk adına basın açıklaması yapan doğasever ve Latmos Platformu üyesi Kazım Erol, “Bugün burada 1 milyar 200 milyon yıllık eşsiz Gynas kayaları, manastırları, 8 bin yıllık Kaya Resimleri , eşsiz flora ve faunayı barındıran kültürel hazinemizin korunması için toplandık. Latmos ‘un Beşparmak Dağı’ndaki vahşi sermayenin sömürge madenciliğine karşı durmak ve gelecek nesillere buraya aktarmak için vicdanlı dava arkadaşlarımız ve halkımızla ‘dur’ diyebilmek için mücadele yollarından hukuki yolu harekete geçirmek için toplandık” ifadelerini kullandı.

Bu arada Aydın Koçarlı ilçesi Bağarcık Mahallesi Çörlen Yaylası mevkiinde madencilik yapmak isteyen şirketin 2007 yılında ruhsat aldığı ancak aradan geçen 17 yıl gibi sürede rezervin yetersiz olduğu gerekçesi ile çalışma yapılmadığı belirtildi. 17 yıl sonra bölgede yeniden madencilik yapma girişiminin amacının kendilerini endişelendirdiğini kaydeden Erol, sorunun çözümü için yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti.

Editör: Meltem Danışman