(Haber: Yusufhan TORAMAN)
Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü Atatürk Kent Meydanı’nda kutlandı.
Aydın Protokolü, meydanda düzenlenen resmî törende bir araya geldi.
Tören, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması ile başladı.
Ardından konuşma yapan Çerçioğlu şunları söyledi:
“Millî Mücadele’nin Başkomutanı ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” demişti. 7 Eylül, “Ya istiklal ya ölüm” diyen atalarımızın ölümü göze aldığı gündür. İşte bu inançla 101 yıl önce bugün, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla tek yürek olan Aydınlıların en büyük destanı yazdığı gündür. Bizler o büyük mücadelede Aydın’ı düşmana teslim etmeyen Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Albay Şefik ve Çete Ayşe gibi hürriyet aşkıyla canı ve kanını bu topraklar için feda eden efelerin gururu ve başı dik torunlarıyız.”
7 Eylül için düzenlenen resim ve şiir yarışmasında derece yapan öğrencilere ödülleri, Aydın Valisi Yakup Canbolat, Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Armağan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Aydın milletvekilleri tarafından takdim edildi. 
Bando takımının müzik şöleni ve Aydın’ın Efeleri’nin halk oyunları gösterisi ile devam eden tören, protokolün Şehitler Abidesi’ne karanfil sunmaları ile sona erdi.