Sigaraya zam yolda Sigaraya zam yolda

Geçtiğimiz günlerde kredi faizi esnaf paylarına zam yapıldı. Daha önceden kullanılan kredilerin faiz oranın da artması  esnafı zora soktu.

Başkan Okan Yalçın  yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
Esnafın ekonomik olarak zaten zor bir süreçten geçtiği bu günlerde böylesine bir faiz artırımı bizim gibi esnafları derinden üzmüştür. Elbette ülkemizde ekonomik tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ancak yaz tatilinin başlamasıyla  birlikte araçlarımızın bakımlarını da dahi yaptırmakta zorlandığımız bu günlerde faizlerinde artmasıyla çıkmaza doğru sürüklenmekteyiz.

Enflasyon karşısında her geçen gün kârı düşmekte olan esnaflarımızın borçlarını ödeyebilmek için can suyu olarak çektiği kredi faizlerinin artırılması sonucu esnaflarımızı daha da çıkmaza sokmaktadır. Yeni kredi müracaatı yapanlar için zaten faiz güncellemesi yapılmaktadır. Faiz oranlarını kendine uygun bularak kredi çeken esnaf yönünden bu oranların kazanılmış hak olarak kabulü gerektiği inancındayız. Özel bankaların bile verdiği kredi faizini yükseltmediği göz önüne alındığında bu şekilde geçmişe yönelik faizlerin artırılması kamu kurumlarına devlet kurumlarına duyulan güveni de zayıflatacaktır. Geçmiş yıllarda çekilen kredilerin faizlerinin yine eskisi gibi oranlar ile ödenebilmesi için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ve ilgili tüm Bakanlarımız ile Yetkililerin konuyu

Editör: Meltem Danışman