Yaşanan bu gelişmenin, Hayvanları Koruma Kanunu'nda geçen yıl yapılan ve hayvana karşı suç işleyenlerin  Türk Ceza Kanunu'na göre yargılanmasını sağlayan değişikliğin ardından ülke genelinde  ilk  olduğu öğrenildi.


(Haber: İsmail ÖRS) 

Aydın'ın Efeler ilçesinde bir kişi köpeğe tecavüz ederken, bölgeden geçmekte olan bir kişi tarafından görüntülendi. Konuyu Aydın Kulis Gazetesi gündeme taşıdı. 
Aydın Barosu, Aydın Hayvanları Koruma Derneği ve Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü şüpheli hakkında suç duyurusunda bulundu.   İhbar üzerine polis ekipleri tarafından yakalanan M.B. emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KANUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİĞİN ARDINDAN İLK TUTUKLAMA
2021 yılı Temmuz ayında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapıldı. Değişiklikten önce, hayvana karşı suç işleyenler Kabahatler Kanunu kapsamında yargılanarak para cezası ile cezalandırılıyordu. Yapılan değişiklikle birlikte hayvanlara karşı suç işleyenlerin  Ceza Kanunu'na göre yargılanması sağlandı.


"BİR NEBZE DE OLSA İÇİMİZ RAHATLIYOR"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Aydın Temsilcisi Şenay Tekinbaş, "Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklikten önce hayvanlara karşı işlenen şiddet, öldürme, tecavüz vb. olaylarda suçu işleyenler kapalı alanda sigara içme cezası ile aynı cezayı alıyordu. Bu tür olayları görmek bizi her zaman üzse de artık cezası olduğunu bilmek bir nebze de olsa içimizi rahatlatıyor.  Köpeğe tecavüz edenin tutuklanması bizi mutlu etti. Umarım yargılama sonucunda da hapis cezası alır. Bu tür kararlar emsal oluyor. Bu şekilde etkili, caydırıcı cezalar verilirse hayvanlara karşı işlenen suç oranlarında azalma olacağını umuyoruz" diye konuştu.


"HER CANLININ YAŞAM HAKKINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Aydın Barosu Başkanı Avukat Anıl Yetişkin ise yaptığı açıklamada, "Hayvan Hakları Komisyonu'muza, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne  ve Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'na gösterdikleri özenden dolayı teşekkür ederim. Hayvanlarımız sahipsiz değildir. Her canlının yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

baro-6