Efeler’de yaşayan Fehmi Keskin, okuma hayatına 18 yaşında Yüzüklerin Efendisi kitabını okuyarak başladı.
Çeşitli nedenlerden dolayı okumaya geç başlasa da sayfa kokusundan bir daha kopamayan Keskin, yıllar içerisinde 4 bin kitap okudu.
Ev dolusu kitaba ulaşan Keskin, okuma alışkanlığını toplumun tüm kesimlerine yayılması amacıyla kendi kitaplarından bir iş yer açtı.
Kentteki kitap kurtlarının ilk tercih ettiği sahaf olma özelliğine ulaşan Keskin, “Kitap okumanın beni ben yapan davranış olduğunu anladım. Fantastik edebiyat türündeki kitapların ardından siyasi ve dini araştırma ile sosyoloji ve felsefe alanındaki kitapları okudum. Araştırma kitaplarını okumayı seviyorum. Bir konuyu farklı düşüncedeki yazarlardan okuyup öğreniyorum. Daha sonra kendi sentezimi oluşturuyorum. Bu durum birçok konuda bilgi sahibi olmama ve bu bilgileri yorumlayabilmeme imkân sağlıyor.” İfadelerini kullandı.
“SAHAFLAR ARAMADIĞINIZ KİTAPLARI BULDUĞUNUZ YERLERDİR”
Köprülü – Veysipaşa Mahallesi Hasırcılar Çarşısı’nda 20 metrekarelik iş yerinde 10 bine yakın kitapla hayatını sürdüren Keskin, “Vatandaşlar sahafa geldiğinde aradığı kitapların olduğunu söylüyor. Sahaflarda kitap aranmaz. Sahaflar aramadığınız kitapları bulduğunuz yerlerdir” dedi.
İSMAİL ÖRS

kitap