Festivalde kurulan stantları tek tek ziyaret eden Başkan Ömer Günel, “Yerel üretim konusunda merkezi yönetimden yerel yönetime kadar herkese görev düşüyor. İdari sistem tekrar gözden geçirilmeli. Üretimi Kısıtlayan, çeşitliliği azaltan bu idari sistem yüzünden her geçen gün köylerimiz ve üreticilerimiz sekteye uğruyor” dedi.

Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Kirazlı Mahallesi’nde belediyenin verdiği destekle düzenlenen “Kiraz Şenliğine” ilgi yoğun oldu. Şenliğe Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, Seyfi Seyhan Süvari, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Evrim Karakoz, İyi Parti Kuşadası İlçe Başkanı Hayati Atlı, Kuşadası Kent Konseyi Başkanı Mustafa Ünver, Kirazlı Mahalle Muhtarı Mehmet Mersin,  Kuşadası Belediyesi Birim Müdürleri, Kuşadası ve çevre illerden vatandaşlar katıldı.

Şenlikte, Kirazlı halkının yetiştirdiği kiraz ve diğer ekolojik tarım ürünleri şenliğe gelenlerin beğenisine sunuldu.

“ÜRETİCİLERİ DESTEKLEMELİYİZ”

Dünyanın ciddi bir gıda krizinde olduğunu vurgulayan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Pandemi dönemi, kendi ülke sınırlarımızda kendimize yeten bir ülke olmanın önemini gösterdi. Üreticilerimizi desteklemeliyiz. Kirazlı Aydın’ın en verimli köylerinden biri.  Burada sadece kiraz değil, onunla birlikte birçok meyve üretiliyor. Yerel üretim konusunda merkezi yönetimden yerel yönetime kadar herkese görev düşüyor. İdari sistem tekrar gözden geçirilmeli. Üretimi Kısıtlayan, çeşitliliği azaltan bu idari sistem yüzünden her geçen gün köylerimiz ve üreticilerimiz sekteye uğruyor. Bugün burada hem bunların farkında olalım hem de keyifli bir gün geçirelim ”dedi.  

KUŞADASI TURİZMİN YANINDA TARIM ÜRÜNLERİYLE DE TANINMALI

Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Evrim Karakoz Kuşadası’nın turizmin yanında tarım ürünlerinin de tanıtılması gerektiğini de belirterek şöyle konuştu; “ Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun selamlarını sizlere iletmek istiyorum. Kuşadası, turizmin öncüsü bir kent. Kuşadası’nda sadece turizm yok, tarım ürünleri olan şeftali, üzüm ve kirazımız var. Bu tarım ürünleri de tanıtılmalı. Yerel yönetim olarak bizler üzerimize düşenleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Kirazlı Mahallesi Köy Muhtarı Mehmet Mersin, Pandemi döneminde kiraz festivalini düzenleyemediklerini, pandeminin azalmasından dolayı şenliğin yeniden coşkuyla hayata geçtiğini ifade etti.

Şenlik kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  ve diğer siyasi partilerden gelen kutlama mesajları okunduktan sonra Kirazlı Köy folklor ekibi yöresel giysiler ile bir gösteri sundu. Şenliğin ilerleyen saatlerinde Kiraz Güzellik yarışması düzenlendi. Güzellik yarışmasında jüri üyeleri tarafından yarışmaya katılan güzellere birincilik derecesi verildi. Kiraz güzellerine Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, ödüllerini takdim etti.

EN İYİ KİRAZ SEÇİMİ YAPILDI

Kirazlı köyü üreticileri tarafından yetiştirilen çeşitli türdeki kirazların seçimi yapıldı. Jüri tarafından yapılan seçimde dereceye giren kiraz üreticilerine ödül olarak organik gübre ve  sırt tulumbası hediye edildi.

RİTİM TOPLULUĞUNUN GÖSTERİSİ AYAKTA ALKIŞLANDI

Şenlikte yer alan Atlas Folk Ritim Topluluğu’nun bendir, davul ve darbuka ile seslendirdikleri eserler kirazlı meydanını dolduran binlerce vatandaş tarafından ayakta alkışlandı.

TOLGA ÇANDAR COŞTURDU

Şenlikte, Türk Halk Müziği sanatçı Tolga Çandar sahne aldı, yörük şivesiyle konuşan ve Ege türkülerini seslendiren sanatçı Çandar, şenliğe katılanlara unutulmaz bir gece yaşattı.

HÜSEYİN TURAN TÜRKÜLERİYLE MÜZİK ZİYAFETİ VERDİ

Şenliğin sonunda sahneye çıkan sanatçı Hüseyin Turan, çeşitli yörelerden seslendirdiği türküler ile seyircileri coşturdu. Müziğin ritmine kendilerini kaptıran seyirciler Turan’ın türküleriyle gönüllerince eğlendiler.

Konser sonunda Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, hem Tolga Çandar’a hem de Hüseyin Turan’a plaket ve çiçek takdim edere şenliğe katkılarından dolayı teşekkür etti.